7 dôvodov prečo ľudia klamú

Zrejme každý z nás už aspoň raz v živote zaklamal. Povedzme si pravdu, týka sa to mňa i Vás a niekedy to vie byť naozaj bolestivé. V tomto článku ale nebudem rozoberať patologických klamárov ani našich politikov ( aj keď spolu úzko súvisia ). Pozrime sa na každodenné situácie, kedy sme nútení použiť túto veľmi nebezpečnú, slovnú zbraň.

1. Bojíme sa povedať pravdu

Mať strach, najmä keď nevieme, aká bude reakcia toho druhého, je úplne prirodzené. Lepšie je však vyjsť s pravdou von, lebo ak by ju dotyčný po čase zistil sám, mohli by sme niesť ešte väčšie následky. Navyše, na jedno klamstvo väčšinou nadväzujú ďalšie a ďalšie, tým pádom sa môžeme ocitnúť v ďaleko väčšej kaši.

2. Chceme zapôsobiť

Prikrášlené historky z mladosti, rozhovor s novým partnerom, pracovný pohovor, … Niekedy máme nutkanie robiť seba samých zaujímavejšími, než v skutočnosti sme, aby sme v druhých vzbudili pozornosť a obdiv.

3. Vidina zisku

Lož pomerne často býva jednou z priečok rebríka siahajúceho k úspechu. Či už ide o peniaze, zisk lepšej pracovnej pozície alebo doping v športe. Takisto by sme sem mohli zaradiť aj zmanipulovanie iných ľudí, vďaka ktorým sa k svojim cieľom dostávame.

4. Snaha vyhnúť sa trestu

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že toto je asi najčastejší problém týkajúci sa súrodencov. Neustále hádky o tom, kto a čo urobil resp. neurobil, sú na dennom poriadku aj v našej domácnosti 🙂 Samozrejme, stáva sa to aj za iných okolností a nielen medzi deťmi.

5. Nechceme niekoho uraziť

Falošné komplimenty, zdanlivý súhlas s iným názorom alebo pretvarovanie sa počas spoločenských akcií sa od nás niekedy priam vyžadujú. Pravda, občas sa to naozaj patrí, ale netreba to preháňať.

6. Klameme seba samých

Namýšľanie si o sebe, že sme niečo viac alebo naopak neustále podceňovanie sa, neveští nič dobré. Zdravé sebavedomie je potrebné, no je ťažké odhadnúť tú správnu hranicu medzi nevhodne vysokým a príliš nízkym egom.

7. Pomoc iným ľuďom

Toto je už trochu iná káva. Ide o klamstvo, ktoré zároveň prestavuje hrdinský čin. Napríklad, keď ľudia počas holokaustu schovávali doma židov alebo keď sa zastaneme priateľa a vezmeme jeho vinu na seba. Lož nemusí byť vždy zlá vec, záleží len na tom, kedy a z akého dôvodu je použitá.

Zdieľať:

2 thoughts on “7 dôvodov prečo ľudia klamú

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.