Hlad – trápenie, ktoré nemá konca

,,Hlad vo svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť bohatých„.  Tento citát dokonale opisuje príčinu jedného s najväčších globálnych a dlhotrvajúcich problémov populácie – hladu.  Sú medzi nami ľudia, ktorí pociťujú nepríjemné ,,škvŕkanie“ v bruchu už po necelých 2 hodinách po zjedení raňajok. Teraz si skúsme predstaviť, že by sme týždeň nevložili od úst vôbec nič, ani len sústo. Niekto by to označil za trýznenie, iný za sebapoškodzovanie, skutočnosť je však taká, že pre milióny ľudí je to bežná realita.

Hlad je veľmi úzko spätý s vývojom a históriu celého ľudského pokolenia. Od praveku, kedy naši prví predkovia po celé dni naháňali mamuty, cez úbohých roľníkov úporne pracujúcich na bahnistých poliach, až po dnešné menej rozvinuté krajiny na africkom kontinente. Tento nepríjemný pocit prázdnoty v žalúdku je tu s nami od samého počiatku našej existencie. Prečo sme však ani po miliónoch rokov evolúcie nedokázali prísť na to, ako sa tohto ,,neviditeľného diabla“ zbaviť?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hunger

Už v materskej škole sa deti učia, aké dôležité je vedieť sa podeliť s ostatnými, či už ide o hračky, sladkosti alebo čokoľvek iné. Bohužiaľ, takých, čo si tento cenný poznatok zapamätajú až do dospelosti, je žalostne málo. Ľudia sú lakomí, bohatí chcú byť ešte bohatší a o chudobných nemá záujem už takmer nikto. Do popredia sa dostal egoizmus a vidina šťastia v množstve nazbieraných peňazí a iných hmotných statkov. Dokonca aj mnohé organizácie, ktoré naoko podávajú ruku chudobným a trpiacim, si z našich milodarov urobili obrovský biznis a tým, ktorí to potrebujú sa dostane len absolútne minimum.

Vyhadzujeme tony čerstvých potravín, z polievky vyberáme zeleninu, ovocie zbavujeme šupky, obchodné reťazce sa vyhadzujú plodiny ,,nedokonalého“ tvaru… a pritom viac než polovica sveta nemá čo do úst dať. Ohŕňame nos nad jedlom zo včerajška, pričom si vôbec neuvedomujeme, že sú aj ľudia, ktorí žijú deň čo deň na riedkej kukuričnej kaši. Všetko berieme ako samozrejmosť a vážime si čím ďalej, tým menej vecí. Prečo? Pretože sme hladomor na vlastnej koži nikdy nezažili.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt food wasting

Futbaloví hráči za 90 minút strávených na trávniku zinkasujú státisíce, podobne i speváci počas koncertov, nehovoriac o mnohých ,,youtuberoch“ za ich úplne zbytočné, ba až priam trápne videá. Zaráža ma, do akého stavu sa spoločnosť za posledné roky dostala. Uznajte, že nie je celkom normálne, aby človek nakrúcajúc seba samého pri hraní PC hier zinkasoval viac, ako špičkový kardiochirurg, ktorý zachraňuje ľudské životy. Je to šialené a môžeme si za to sami, pretože my sme tí, z ktorých títo ľudia ťažia, my sme ich zlatou baňou. Pripomínam, že ja sama som športovkyňa, milujem hudbu, rada si pozriem dobrý film a pod., no napriek tomu zastávam názor, že ako spoločnosť máme úplne pomýlené hodnoty.

Vidíte, že peniaze by boli, lenže aj v tomto prípade je idea sociálne spravodlivej spoločnosti neaplikovateľná. Vždy tu budú bohatší a chudobnejší, vždy tu budú miliardári a takí, čo nemajú ani strechu nad hlavou. Paradoxne, práve tí sú v skutočnosti najšťastnejší, pretože morálne hodnoty, v ich ponímaní, stále stoja na prvom mieste. Nemohli byť nahradené materiálnymi, pretože žiadne nemajú. A verte, že keby ich jedného dňa mali, neprikladali by im taký obrovský význam, ako to robíme my.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt feeding kids in africa

Ako teda možno hladujúcich vytiahnuť z biedy? Najlepšie tak, že pôjdeme priamo k nim. Na to však nemá každý žalúdok, ale všetci tí, ktorí tak spravili, od základov zmenili svoj rebríček hodnôt. Samozrejme, nájdu sa i organizácie, ktoré väčšinu získaných prostriedkov naozaj použijú tam, kde sú potrebné.  Veľa sa dá zmeniť aj tým, že prestaneme zbytočne plytvať jedlom, nebudeme prieberčiví a prestaneme vyhadzovať použiteľné zvyšky. Bude to mať pozitívny dopad nielen na okolité prostredie, ale aj na našu dušu. Vždy mi bolo prízvukované“ ,,Porovnávaj sa s lepšími, nie s horšími.“ Teraz však treba urobiť výnimku a pokúsiť sa vziať si príklad z tých, ktorí majú menej ako my a sú vďační za každú maličkosť, pretože nikdy nevieme, kedy môžeme prísť o všetko, čo máme.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.