Horská dráha života

Poznáte to, so životom je to ako na hojdačke – raz ste hore, raz zasa dole. Nemôže byť všetko do bodky ideálne. Ak by to tak bolo, potom by sme všetko považovali za bežnú realitu a ani by sme nevedeli rozoznať pocit skutočného šťastia od akéhosi vrodeného vnemu. Ťaživé pocity sa v nás miešajú ako piesok s cementom a niekedy sami nevieme slovami definovať, čo vlastne cítime. Občas sa dokonca stáva, že to ani vedieť nechceme. To jediné, čo nás v onej nepríjemnej chvíli zaujíma je, ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu čím-skôr preč.

Súvisiaci obrázok

Nepatrím k šťastlivcom, ktorí od Boha dostali hojnú dávku flegmatickosti. Často sa trápim aj pre úplné drobnosti, pričom väčšinu z nich tak či onak nijakým spôsobom nedokážem ovplyvniť. Nie, nerobím z komára somára, nezveličujem, len stále slepo dúfam v akýsi ideálny svet, kde všetko funguje tak, ako má. A to je jednoducho nemožné.

Prirodzene, problémy majú tisícky podôb a každý človek im prikladá iný význam, podobne ako pri pomyselnom rebríčku hodnôt – počnúc rodinnými, cez pracovné a zdravotnými končiac. Nik nerozdáva bolestivejšie rany ako samotný život. Bezpochyby najťažšia situácia nastáva, v momente keď sa viacero týchto ťažkostí spojí do jedného veľkého bremena a človek ani za svet nevie, ako sa ho zbaviť. Prepadáva panike, keď vidí, ako sa problémy nabaľujú jeden na druhý a už aj tie najmenšie ťažkosti sa stávajú súčasťou tej najhoršej nočnej mory.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt up and downs

Každopádne, všetko sa jedného dňa skončí – to dobré i to zlé, a po každej búrke zas vykukne slnko. Netreba zúfať, aj keď sa sem-tam zdá, že neexistuje žiadna cesta von. Vždy sa totiž nejaká nájde, len treba poctivo hľadať tabuľku s nápisom únikový východ a zmiznúť z labyrintu negatívnych myšlienok. Metód je mnoho, niet jedného postupu, ktorý by fungoval na každého, preto si musíme nájsť ten svoj.

Najzákladnejší spôsob, ako aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky starosti je robiť niečo, čo vás skutočne baví – ľubovoľný šport, hra na hudobný nástroj, knihy, filmy, hudba, práca v záhrade,… skrátka čokoľvek. Odreagujete sa, prídete na iné myšlienky a možno vám to dokonca vyčarí ten dlho-očakávaný úsmev na tvári. Ďalej je skvelé tráviť čas s ľuďmi, ktorých máte radi a ktorým na vás naozaj záleží. Sú to práve oni, kto vám môže podať pomocnú ruku práve vtedy, keď to najviac potrebujete. S vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že nie je dobré v sebe tieto neradostné pocity držať a kŕmiť ich ďalšími dávkami nežiaducich emócií. Len to zhorší už aj tak dosť narušenú psychickú stabilitu a nevedie to k ničomu pozitívnemu. Nebojte sa rozprávať o svojich problémoch, pretože bez úprimného rozhovoru sa dajú riešiť len veľmi ťažko.

Som presvedčená, že každý z nás má svoju bútľavú vŕbu, osobu, ktorej sa môže poľahky zdôveriť. Verím, že tí, ktorí majú v týchto dňoch nohy v tečúcom piesku, našli inšpiráciu a stratenú motiváciu. Nestrácajte nádej. Hlavu hore a ide sa ďalej!

Súvisiaci obrázok

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.