A v čo veríš ty?

Každý človek v niečo verí, či už je to Boh, osud alebo rôzne nadprirodzené sily. Dôverujeme ľuďom, vsádzame na vlastné pocity a niekedy sa riadime šiestym zmyslom. Viera je neoddeliteľnou súčasťou nášho života a tejto duchovnej činnosti, tomuto vzťahu k niečomu vyššiemu, posvätnému, hovoríme náboženstvo. Dejiny sveta dosvedčujú, že náboženstvá sa zrodili v regiónoch, kde naďalej zostávajú dominantné a sú jedným zo základných kameňov kultúry daného národa. Napríklad taký Izrael, ktorý je úzko spätý s judaizmom, o čom svedčí aj päťcípa hviezda na jeho štátnej vlajke. V dôsledku kolonizácie sa však náboženstvá rozšírili aj do iných kútov sveta, preto žijú v Spojených štátoch budhisti, v Číne nájdeme kresťanov alebo v Európe čoraz viac moslimov. Nesmieme však zabúdať, že v každej krajine žijú aj menšiny, čo často spôsobuje najrôznejšie konflikty. A takisto ateisti, ktorí sa k žiadnemu z náboženstiev nehlásia a vyznávajú iné hodnoty. Dnes si povieme niečo o tzv. veľkej päťke, teda o piatich najznámejších sa najrozšírenejších náboženstvách sveta.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt religion

Kresťanstvo

Kresťanstvo je monoteistickýmnáboženstvom, teda uznáva len jedného Boha, ktorý je však trojjediný – Otec, Syn a Duch Svätý. Kresťania veria v učenie a zmŕtvychvstanie ukrižovaného Ježiša Krista, Božieho syna. Toto učenie zachytáva posvätná kniha biblia, skladajúca sa z dvoch častí – starého a nového zákona. Ježiš hlásal lásku k Bohu a blížnemu, pričom jeho učenie spochybňovalo moc bohatých, čo spôsobilo nevôľu Židov a Rimanov, ktorí v 1. storočí v Palestíne vládli. Na čele cirkvi stojí Pápež, avšak pre konflikty sa kresťania rozdelili do 3 skupín – katolíci (verní pápežovi), protestanti a ortodoxní. Tieto tri skupiny sa delia ešte na niekoľko menších celkov, avšak všetci veria v jedno a to isté, len s malými obmenami. Sviatočným dňom je nedeľa a omše sa konajú v kostole. V súčasnosti je najrozšírenejším náboženstvom planéty.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt christianity

Budhizmus

Prekvapivým zistením je, že v budhizme neexistuje boh. Niekedy zaňho považujú Budhu, ale i on bol iba človek. Volal sa  Siddhártha Gautama a bol princom malého kráľovstva na severe Indie. Život v prepychu mu však nevoňal, vybral sa teda do sveta hľadať seba samého. Pomáhal chudobným, vynikal vo filozofii a učil múdrosť ako dosiahnuť nirvánu = osvietenie. S prísnou duševnou a fyzickou disciplínou sa spája morálka, skutky lásky a milosrdenstva voči blížnemu. Knihy, ktoré opisujú Budhove kázne sa nazývajú sútry a používajú ich mnísi pri obradoch.

Súvisiaci obrázok

Islam 

Podobne ako kresťanstvo, aj islam uznáva jedného boha, ktorého oslovujú Allah. Za zakladateľa sa považuje prorok Mohamed, ktorému sa zjavil archanjel Gabriel, a prikázal mu zapamätať si a recitovať verše, neskôr usporiadané svätej knihy – koránu. Slovo islam označuje ,,tých, ktorí poslúchajú Boha.“ Po smrti proroka sa moslimské spoločenstvo rozdelilo na šíitov a sunnitov. Každý moslim by mal aspoň raz za život absolvovať púť do Mekky– posvätného mesta, kde sa potov všetci spoločne modlia pri svätyni zvanej Kába. Sviatočným dňom je piatok a obrady sa slávia v Mešite.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt islam

Judaizmus

Judaizmus je najstarším náboženstvom vôbec. Veria v rovnakého Boha ako kresťania, pretože samotné kresťanstvo vzniklo práve z judiazmu a aj Ježiš Kristus bol vlastne žid. Platia tu pomerne striktné zásady, čo sa týka spoločenského života, obliekania i stravovania (napr. nekombinujú mäso s mliekom). Boha oslovujú menom Jahve, obrady uskutočňujú v synagógach, sviatočným dňom je sobota (šabat) a posvätnou knihou je tóra. Takisto aj biblia, no z nej iba starý zákon, ktorí hovorí o stvorení sveta. Nový opisuje život Ježiša Krista, ktorého židia narozdiel od kresťanov nepovažujú za spasiteľa. V súčasnosti je židov cca 15 miliónov, čo vo veľkej miere spôsobila najmä genocída spáchaná nacistami počas 2. svetovej vojny.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt judaism

Hinduizmus

Hinduizmus je náboženstvom polyteistickým, teda nájdeme v ňom veľké množstvo bohov (Šiva, Višna, Brahma, Ganeš,…). Rozšíril sa najmä v 7. storočí p.n.l. v India a má bohatú mytológiu. Ľudia a príroda podliehajú nekonečnej hre premeny tej istej energie. Ľudská bytosť sa reinkarnuje, čo znamená, že po smrti sa vaša duša ocitne v novom tele (človeka, zvieraťa, rastliny,…). S týmto náboženstvom súvisí aj množstvo duchovných, či telesných cvičení ako sú napr. meditácia či joga. Najznámejšie posvätné knihy sa volajú védy. Hinduistická spoločnosť je rozdelená to 4 spoločenských vrstiev (kasty) – kňazi, bojovníci, obchodníci, roľníci a sluhovia. Existuje ešte jedna skupina ľudí, tzv. nedotknuteľní, ktorí nepatria do žiadnej z nich. India kastový systém zrušila zavedením ústavy, avšak v niektorých častiach krajiny naďalej zostáva akýmsi nepísaným pravidlom a žiaľ, uplatňuje sa naďalej.

Súvisiaci obrázok

Každé náboženstvo je niečím špecifické a navzájom sa od seba odlišujú. Cieľ majú však všetky spoločný – aby sa ľudia mali radi, pomáhali si a žili v mieri. Nezáleží na tom kto v čo verí, ale na tom, akým je človekom. Niektorí sú veriacimi iba na oko alebo princípy svojej viery nepochopili. Naopak, nájdeme množstvo dobrých duší, ktoré v živote do kostola či iného chrámu nikdy nevkročili. Všetko je to o morálnych zásadách a vôli ľudí, o ľudskosti, ktorá nás robí tým, čím sme – ľuďmi.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.