Gándhí – malý, chudý a predsa zmenil svet

„Buďte tou zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete“ alebo „Oko za oko a svet bude slepý.“ Tieto výroky ste už určite aspoň raz v živote počuli a máte moje veľké uznanie, ak ste sa nad nimi rozhodli pouvažovať. Sú totiž iné, ako väčšina motivačných výrokov, s ktorými sa pomerne často stretávame. Pýtate sa, v čom sú iné? Zásadný rozdiel je v tom, že na rozdiel od ostatných sa nezameriavajú na individuálnu motiváciu a prospech, ale na vyššie dobro, na dobro celej spoločnosti. Presne tak, ako to robil ich autor – môj veľký vzor, bojovník za slobodu a ľudské práva, ktorý hrubú silu nahradil silou svojich slov, za pravdu trestaný a životom ťažko skúšaný Mahátma Gándhí.

 

Obrázkové výsledky pre: gandhi be the change

 

Mahátma, čiže Veľká duša, bol najcharizmatickejšou postavou boja za nezávislosť Indie od Veľkej Británie. Ako iste viete, India bola a aj v súčasnosti je rozdrobená na viacero menších štátov. Aj vtedy vyzerali navonok ako nezávislé, no v skutočnosti boli pod veľkým britským vplyvom. Prečo vlastne Briti zabrali Indiu? Odpoveď je viac než zrejmá – z ekonomických dôvodov, podobne ako ostatné veľmoci.

 

Obrázkové výsledky pre: gandhi eye for eye

 

Nečudo, že Indovia intenzívne prejavovali svoj odpor, ktorý sa Briti snažili silou-mocou potlačiť. V roku 1919 v Amritsare ( severná India ) britské jednotky brutálne zmasakrovali indických demonštrantov, čo vyvolalo obrovskú vlnu indického národného odporu. Britská vláda či chcela, či nie, musela začať robiť ústupky. To však Indov neuspokojilo, ich cieľom bola úplná samostatnosť. V takomto nečase sa po štúdiu v Londýne a pôsobení ako emigračný právnik v Južnej Afrike, vracia Gándhí.

 

Obrázkové výsledky pre: gandhi quotes

 

Podporoval miestnych bojujúcich za svoje práva. Propagoval tzv. satjágrahu – filozofiu nenásilného odporu. Rozhodol sa odmietať britskú spoluprácu, pretože chcel dosiahnuť viac než im Briti ponúkali. Nie však vojenským prevratom, nie prostredníctvom nezmyselného krviprelievania a miliόnov vyhasnutých životov. Kampaň odopierania spolupráce sa vyznačovala bojkotovaním Britov a všetkého, čo s nimi súviselo, najmä textil a iné výrobky pôvodom z Británie – napr. žiadal ľudí, aby si vyzliekli všetko vyrobené v Anglicku a aby to potom spálili na hranici.

 

Obrázkové výsledky pre: gandhi quotes

 

Podstatnou súčasťou bojkotu, ktorý mal vyústiť do rozkladu britského panstva v Indii, bolo odmietanie platenia daní, ignorovanie súdov a nezapájanie sa do volieb. Vrcholilo to bojkotom návštevy princa Edwarda. Isté výsledky to prinieslo, štáty mali voľnejšie ruky, no stále do nebolo dosť. Gándhí viedol viacero kampaní, hnutí, protestov, stal sa dokonca predsedom Indického národného kongresu. Medzitým bol viackrát väznený, čo však spôsobilo ešte väčší nárast jeho popularity a obľuby medzi indickými obyvateľmi.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Od 3O. rokov 20. storočia už bolo aj prostému britskému ľudu jasné, že India bude musieť byť čoskoro samostatná, keďže krajinu navyše značne vyčerpávala 2. svetová vojna. V roku 1946 sa začali rokovania o nezávislosti prevažne hinduistickej Indie a prevažne moslimského Pakistanu. A o rok na to prišlo k úplnému osamostatneniu týchto dvoch štátov. Gándhí sa však z tohto úspechu netešil veľmi dlho, pretože v roku 1948 ho zavraždil hinduistický fanatik za to, že sa staval proti rozdeleniu Indie na náboženských základoch. Na druhej strane, Mahátma dobre vedel, čo robí, pretože prakticky po získaní nezávislosti vypukla medzi týmito krajinami prvá indicko-pakistanská vojna, podnietená práve náboženskými rozdielmi. A stalo sa presne to, čo nechcel. Bol totiž proti násilnému riešeniu konfliktov aj medzi hinduistami a moslimami.

 

Obrázkové výsledky pre: gandhi quotes

 

Ako vidíte, Mahátmá Gándhí bol úžasným a obdivuhodným človekom. Nepochybne patrí k najvýznamnejším osobnostiam novodobých dejín. Bolo by fantastické, ak by sme sa snažili byť aspoň trošku podobní tomuto geniálnemu chlapíkovi, pretože on naozaj bol stelesnením zmeny, ktorú chcel vo svete vidieť a napokon sa mu to predsa len podarilo. Buďme teda aj my – občania Slovenskej republiky, tou zmenou, ktorú tak veľmi chceme dosiahnuť. Bojujme za to, čo si zaslúžime!

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.