LGTB – Len Galgan Bráni Tolerancii

Ale teraz vážne… Čo sa skrýva pod touto skratkou?

LGBT = lesbický, gay, bisexuálny, transrodový

Každý z nás je iný. Túto krátku, ale veľmi hlbokú vetu opakujem stále dookola ako zaseknutá platňa. Máme rozličnú výšku, hmotnosť, farbu očí, pleti i vlasov, dodržiavame iné zvyky a tradície, sme rôznych národností či vierovyznaní. Posledných 10-20 rokov si však čoraz viac všímame ešte jednu odlišnosť – sexuálnu orientáciu.

Zobraziť zdrojový obrázok

Nebolo to až tak dávno, čo bola táto téma, rovnako ako množstvo iných, úplné tabu. To nie je nič prekvapujúce. Ak si však myslíte, že homosexualita sa objavila zhruba pred 100 rokmi a jedná sa o akúsi novinku, tak vás bohužiaľ sklamem. Korene LGTB vzťahov siahajú až do čias prvých ľudských civilizácií. Uveďme si zopár príkladov:

 • Domorodí obyvatelia ruského kmeňa Chukchi ( polostrov Čukotka ) identifikovali až 7 pohlaví okrem muža a ženy – tak toto si fakt neviem predstaviť 😮
 • V starom Albánsku žili isté ženy zvané burneše, ktoré v mladom veku prijali sľub čistoty a prevzali tradičné mužské úlohy v spoločnosti a rodine
 • Vzťah muža s mužom bol veľkým fenoménom najvyšších vrstiev v antickom Grécku
 • Piesne a básne pochádzajúce z obdobia vlády jednej z kórejských dynastií hovoria o láske a vzťahoch medzi mužmi, najmä skupinou elitných vojakov

Ako vidíte, vtedy to ľudia brali ako normálnu vec a nikto z toho nerobil vedu. Nejestvovala žiadna nenávisť, spoločenské prekážky, urážky alebo dokonca pokusy o vraždu. Časy sa však menia a naši dávni predkovia sa (pravdepodobne vďaka náboženstvám) od tohto pohľadu na vec odklonili. Teraz je ale na rade otázka: ,,Neprešli sme náhodou z jedného extrému do druhého?“

Najnovšie prieskumy hovoria, že 6% zo všetkých Európanov považuje seba samých za LGTB. Na túto otázku mohli odpovedať tromi spôsobmi:

 1. áno
 2. nie
 3. nebudem odpovedať

Do úvahy tiež musíme zobrať, že až 8% opýtaných zakrúžkovalo tretiu možnosť. Môžeme teda predpokladať, že toto číslo bude v skutočnosti ešte vyššie.

Viac ako polovica všetkých LGTB skrýva na verejnosti svoju sexuálnu orientáciu alebo pohlavnú identitu zo strachu z diskriminácie a násilia. Odpor voči týmto ľuďom je problémom predovšetkým nás – postkomunistických republík a najmä ľudí, ktorí si toto obdobie ešte dobre pamätajú.

Väčšina z nich stále žije v chybnom presvedčení, že všetko musí byť rovnaké, všetko iné je zlé, neakceptovateľné a držia si od toho odstup. Uspokoja sa s málom, fungujú v zaužívanom stereotype a nemajú potrebu objavovať niečo nové. Informácií o živote na západe majú ako šafranu, napriek tomu niektorí vzbudzujú dojem, že pojedli všetku múdrosť sveta… Ich už je ťažko zmeniť, železo treba kuť kým je ešte žeravé a preto Vás, milí rovesníci, prosím – Buďme iní a majme viac súcitu.

Viete, aká otázka je podľa mňa tou najdôležitejšou na svete?  Pýtate sa: ,, Čo? Kto? Ako? …“ Nie, nie. Správna odpoveď znie: PREČO? A teraz mi prosím úprimne povedzte, prečo sú LGTB ľudia odmietaní? Prečo ich neakceptujeme takých akých sú? Prečo by mali byť osočovaní, opovrhnutí nebodaj trestaní? Čím si to zaslúžili? – Zväčša sa dočkám len dlhého mlčania. Adekvátny dôvod jednoducho neexistuje.

Oni predsa nenesú žiadnu vinu za to, že sa narodili do ,,zlého“ tela a to, že sa tak stalo ešte neznamená, že ide o podlých, zlomyseľných démonov. Skutočnosť je mnohokrát pravým opakom tejto nezmyselnej idey. Sexuálna orientácia nemá žiaden vplyv na ľudské vlastnosti, ktoré by mali byť vždy prvoradé.

Postupne sa dostávame k čerešničke na torte – toľko diskutovaným homosexuálnym zväzkom. Manželstvo je možné v 12 a registrované partnerstvo v 11 (nerátajúc predošlé) krajinách Európy. Z toho adopciu detí povoľuje 6 štátov. V Chorvátsku existuje tzv. neregistrované spolužitie. Ja osobne som zástancom registrovaných partnerstiev a toto sú moje hlavné argumenty:

 • Po smrti jedného z partnerov by ten druhý mal mať právo dediť jeho majetok/podnik obzvlášť ak spolu žili celý život
 • Mohli by sa navzájom zastupovať pri preberaní zásielok, podpisovaní dokumentov a pod.
 • Ak má jeden z partnerov zdravotné problémy, lekári by toho druhého mali informovať o liečbe či prípadných komplikáciách
 • Jednoduchšie riešenie majetkových vzťahov – spoločné vlastníctvo, podielové spoluvlastníctvo

To, či so mnou budete súhlasiť alebo nie je len na Vás. Nič to ale nemení na tom, že rovnosť a sloboda základné ľudské práva, ktoré patria všetkým ľuďom, bez ohľadu na ich farbu pleti, rodovú identitu, štátnu príslušnosť, vierovyznanie alebo sexuálnu orientáciu.

Zdieľať:

1 thought on “LGTB – Len Galgan Bráni Tolerancii

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.