Ako byť samým sebou a nezblázniť sa

 

To, akí sme a ako sa správame vo veľkej miere ovplyvňujú ľudia, ktorí nás obklopujú. Človek je najgeniálnejší tvor planéty, je na vrchole potravinového reťazca a bol predurčený na to, aby vládol svetu. To všetko vďaka jednej dôležitej vlastnosti – schopnosti prispôsobiť sa.

Keď sa nad tým hlbšie zamyslíme, zistíme, že človek je akýsi dvojnohý chameleόn. Mení svoje správanie, názory či výzor, na základe toho, ako mu to v danej situácii vyhovuje. Neraz pritom ide proti svojej vlastnej prirodzenosti.

 

 

Poznáte to: Ak vám mama prikáže povysávať byt, zvyčajne len prevrátite oči a urobíte všetko preto, aby ste z toho vykĺzli, pričom sa rozčuľujete ako by ste práve prišli o ťažké miliόny. Keď vás však učiteľ požiada, aby ste láskavo vyhodili tú žuvačku, ktorú si dali do úst sotva pred 10 sekundami, radšej si zahryznete do jazyka a vyhoviete jeho požiadavke. Aspoň poväčšinou…

Podobne je to aj v zamestnaní, na pohovore, rande alebo len tak medzi ľuďmi. Snažíme sa urobiť perfektný dojem a zakryť i tú najmenšiu nedokonalosť, len aby sme sa ukázali v čo najlepšom svetle. Mnohokrát pritom zaklameme, buď úmyselne zo strachu z hanby, no si to možno ani neuvedomíme. Avšak v momente keď prídeme domov sa opäť stávame iným človekom. Všetkého máme plné zuby, bolí nás hlava, sme nevrlí, podráždení, nedá sa s nami hovoriť. ,,Zlíznu“ si to potom naši najbližší.To je daň za to, že sme sa hrali na niekoho, kým nie sme.

 

 

Prispôsobujeme sa komunite, v ktorej sa práve nachádzame. Snažíme sa silou mocou zapadnúť a nevytŕčať z davu, len preto, aby sme boli akceptovaní. Častokrát sa vďaka tomu dostávame do nebezpečenstva – alkohol, cigarety, drogy, krádeže, vandalizmus,… Mnohí ste už určite počuli vetu: ,,Ak to neskúsiš, nikdy nebudeš patriť medzi nás.“ Svedomie vrieskalo od bolesti, ale koľkí z vás sa odvážili povedať nie?

No to je len jedna stránka veci. Na tej druhej stojí kopa pozitívne uvažujúcich, slušných a veselých ľudí, ktorí nám za každých okolností dokážu vyčariť úsmev na tvári. Vezmú nás medzi seba a všetky starosti sa zrazu vyparia ako ranná rosa. Je veľkým šťastím mať takúto spoločnosť a treba byť za to naozaj vďačný.

Počas svojho života človek stretne tisíce rôznych ľudí. Každý z nich má v seba niečo, čo nám môže byť niekedy v budúcnosti prínosom. Nezáleží na tom, či sa v ich prítomnosti cítime dobre alebo nie, vždy sa môžeme niečo naučiť. Život nie je len o príjemných veciach a prekážky v podobe ľudí sú všade. Nikdy nevieme na koho narazíme. Ale to je práve to, čo nás formuje – skúsenosti a poučenie sa z minulosti.

 

 

Sú však aj chvíle, kedy okolo seba nemáme nikoho. Vtedy prichádza príležitosť uvažovať nad sebou samým a svojou podstatou. Mne sa to stáva často, možno až priveľmi často. Stojím pred zrkadlom a v duchu si kladiem otázku, ktorá nedala spávať ani geniálnym antickým filozofom: ,,Kto vlastne som?“

Raz je to usmievavé dievča v červenom saku, inokedy strapaté stvorenie v spotenom tričku a vyťahaných teplákoch. Večer sa mením na neohrozenú tigricu v naškrobenom kimone a v noci som zase bezbranným dieťaťom, budiacim sa aj na to najmenšiu šuchnutie… Kto teda som?

Dlho mi trvalo nájsť odpoveď, no napokon sa to podarilo. Toto všetko som ja. To, aká som, ovplyvňujú ľudia okolo mňa, no to, kým som, je už raz dané a pohnem s tým len ja sama. Otázkou však je, kým budem? Politikom, diplomatom, učiteľom? ,,Je to vo hviezdach,“ zhodnotil by Paľo Habera.

 

 

Najdôležitejšie je ale byť samým sebou a nie tým, čo z vás chcú mať ostatní. Nepodľahnúť tlaku, ktorí na nás vyvíja dnešná super-konzumná spoločnosť a riadiť sa podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Neriešte, čo si o vás myslia druhí, ak vám to nič neprinesie. Kritika musí byť progresívna. Ak nie je, je zbytočná. Iba takto môžete byť samým sebou. Len vy sami viete, čo je pre vás najlepšie, čo chcete dosiahnuť a akí chcete byť. Ja chcem byť šťastná. Možno to znie jednoducho, no verte, že s mojou povahou a všetkým tým nekonečným kritizovaním je to sakramentsky ťažké 😀

 

 

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.