Zásadovosť nie je mínus. Je to kľúč

Predstavte si, že by ste dostali za úlohu nájsť dve úplne totožné osoby. Mohli by ste precestovať krížom-krážom celú planétu, nájsť všetky jednovaječné dvojčatá alebo dvojníkov. Tak či tak by to bolo márne. Aj ľudia, ktorí sú si podobní ako vajce vajcu, sú predsa len v niečom rozdielni. Najlepšie to vidno na už spomínaných dvojčatách – sú vernou kόpiou jeden druhého, no povahovo je každý niekde inde. Krása sveta spočíva v jeho rozmanitosti a podobne to platí aj pre spoločnosť. Teraz však nemám v pláne rozoberať fyzický vzhľad, teda farbu pleti a očí, výšku, váhu či účes. Ba ani kultúrne rozdiely, to jest jazyk, histόriu alebo vierovyznanie. V tomto článku nahliadneme do útrob ľudského mozgu a posvietime si na jednu zaujímavú, no dnes už nie veľmi vídanú vlastnosť  – zásadovosť.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt twins

 

Ak sa o niekom povie, že je zásadový, zvyčajne si predstavíme nesympatického človeka s prísnou tvárou a kamennými perami. Všetko čo sa vylučuje s jeho postojom považuje za zlé, nemravné alebo škodlivé a s ľuďmi zastávajúcimi iný názor nechce mať nič spoločné, pohŕda nimi. Omyl. Vyzerám snáď nejako takto a pristupujem k inému postoju týmto spôsobom? Nemyslím si. Zásadovosť neznamená neakceptovanie a dokonca sa nemusí prejavovať vo všetkom. Môže sa špecifikovať len na jednu oblasť, napríklad vo výžive, v spojitosti s učením, prácou, náboženským presvedčením a pod.

Skvelým príkladom je Cristiano Ronaldo. Aj napriek jeho ( na futbalistu) pomerne vysokému veku, je v špičkovej kondícii a v telesných testoch strčí do vačku aj o desaťročie mladších hráčov. Jeho ukážková životospráva a náročný tréningový proces sú obdivuhodné. Veď aj jeho už bývalí spoluhráči sa s úsmevom vyjadrili, že k nemu nikto nechcel chodiť na návštevy, pretože im vždy ponúkol len kuracie prsia s dusenou zeleninou. Avšak niektoré jeho vyjadrenia a reakcie na ihrisku sú mi vrcholne nesympatické.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ronaldo nutrition

 

Zásadovosť môže byť chápaná aj ako istá forma obrany:  zjem pizzu – priberiem, dám si cigaretu – zomriem, vypijem si – nájdu ma ráno ležať v priekope 100km odtiaľto,… Každý z nás má svoje princípy, ktorými sa riadi. Kedy potom môžeme o niekom povedať, že je zásadový, keď sme takí svojím spôsobom všetci? Zrejme nejde o nejaký konkrétny počet týchto nepísaných pravidiel, skôr by som povedala, že si to dotyčný musí uvedomiť sám. Len on/ona najlepšie vie, aký/aká je, napriek tomu, že naše okolie to môže vnímať inak.

Nedávno sa ma ľudia pýtali: „Ak by si niekedy v budúcnosti zakladala politickú stranu, ako by bolo orientovaná?“ Poviem vám, nebola by ani pravicová, ani ľavicová, dokonca ani konzervatívna alebo liberálna. Som zástancom zlatej strednej cesty a moje postoje sa v rámci jednotlivých záležitostí odlišujú. Nie sú čisto konzervatívne alebo rýdzo liberálne. Pre lepšie pochopenie vám dám niekoľko príkladov:

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt political party

 

 

  • Verím v Boha, patrím do rímsko-katolíckej cirkvi, napriek tomu však nedodržiavam všetky jej zásady. (Pretože boli zavedené skorumpovanými ľuďmi pre 300 rokmi a všetci vieme, ako to vtedy fungovalo. Doba sa mení a mnohé princípy sú v 21. jednoducho neprípustné). Takisto by ma potešila úplná odluka cirkvi od štátu.

 

  • Veľmi mi záleží na sociálnej spravodlivosti, ale ľuďom, ktorí boli dajme tomu 20 rokov dobrovoľne nezamestnaní, by som vzala právo na poberanie starobného dôchodku. Príde mi to neférové, pretože jeho výška je v niektorých prípadoch takmer rovnaká ako v prípade poctivo pracujúcich občanov. Týmto spôsobom by sme tiež docielili mierne zvýšenie dôchodkov pre tých, ktorí roky tvorili hodnoty.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt 21. century

 

Ako športovec si tiež potrpím na kvalitnú a pestrú stravu, vďaka ktorej poskytnem svojmu telu to, čo skutočne potrebuje. Odmietam jesť „odpad“. Raz za čas si pravdaže doprajem burger, pizzu alebo čokoľvek, na čo mám chuť. V živote som nemala cigaretu v ústach a prisahám (aj keď sa to nemá), že ju tam ani nikdy mať nebudem. Nemôžem to ani cítiť a drogy detto. Alkohol mi vo všeobecnosti nechutí. Na druhej strane sa bežne stýkam s fajčiarmi aj ľuďmi, ktorí si radi vypijú a rozumieme si. Je normálne, že mojich rovesníkov to láka, ja som tu tá „divná“.

 

Niekto by si bol pomyslel, že sa neviem baviť. Viem. Ja však zábavu, po ktorej sa ráno zobúdzate v objatí záchodovej misy bez toho, aby ste vedeli, kto ste a kde ste, nepovažujem za zábavu. Myslím si, že existuje iks miliόnov iných, o niečo inteligentnejších spôsobov, ako si spríjemniť čas. Taktiež by som si nikdy nedala spraviť tetovanie, piercing alebo niečo podobné. Mnohí moji priatelia sú potetovaní, majú centimetrovú dieru v uchu či inú ozdobu. A viete čo? Je mi to úplne jedno, pretože ma nikto nenúti robiť veci, ktoré nechcem a sú voči mne ohľaduplní rovnako ako ja voči nim.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tolerance

 

Takto podobne funguje spoločnosť v Holandsku. Tu sa ľudia navzájom berú takí akí sú. Nik na nikoho nezazerá, nikoho neponižuje, neuráža. Ak nechcete fajčiť marihuanu, piť alebo nosiť ružové vlasy na „pankáča“, nemusíte. Takisto sa od menej konzervatívnych typov nevyžaduje, aby chodili oblečení v oblekoch, s bežným účesom na hlave a kufríkom v ruke. Nech si každý robí, čo len chce, no musí byť tolerantný k ostatným a akceptovať to, čo sa mu možno prieči.

Čo však vôbec netolerujem, je nevhodné správanie. Ak je niekto provokatívny, arogantný, neohľaduplný chrapúň, ktorý sa vyžíva v nešťastí druhých a hľadí len na seba,… V tom prípade neberiem do úvahy príbuzenský vzťah, láskavosť z minulosti ani čokoľvek iné. Takému človeku sa najčastejšie úplne vyhýbam a komunikujem s ním iba vtedy, keď je to nevyhnutné.

 

Súvisiaci obrázok

 

Zásadovosť je zväčša vnímaná ako negatívna vlastnosť, ktorá vás v bežnom živote obmedzuje. Nie je to pravda. Ja osobne ju vnímam skôr pozitívne – som vďaka nej presná, cieľavedomá, efektívna a zároveň sa cítim bezpečne. Nemám potom výčitky svedomia a môžem sa viac sústrediť na podstatné záležitosti. Záleží však aj na tom, ako to prijmú ľudia okolo vás. Bez vzájomnej tolerancie to jednoducho nejde. No treba brať do úvahy aj to, že všetko má svoje hranice a samotná tolerancia nie je výnimkou. Svojim zásadám vďačím za veľa vecí, ktoré sa mi v minulosti prihodili a som rada, že sa vo mne v priebehu rokov vyvinuli. Ako, to vám však povedať neviem.

 

 

 

 

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.