Ak by bol svet dokonalý, nebol by

Ľudia už od nepamäti trpia komplexom dokonalosti. Naši dávni predkovia zdobili svoje hrude náhrdelníkmi z ľudských zubov a kostí. Povráva sa, že Kleopatra strávila hodiny kúpaním sa vo vani plnej mlieka. Mjanmarské ženy nosia po celý život na krku obruče, aby ho mali taký tenký, že nemôžu ani jesť a anglická kráľovná Alžbeta I. si na svoj kráľovský ksicht natierala vápno, pretože biela pokožka bola symbolom majetnosti. Čo neurobia ľudia preto, aby boli atraktívnejší?

Každý chce byť krajší, štíhlejší, vyšší… Meníme farbu a strih vlasov podľa najnovších trendov, kupujeme si drahú kozmetiku a doplnky. Beháme, plávame, dvíhame železo, len preto, aby sme zlepšili svoj vonkajší vzhľad. Nehovoriac o najnovšom fenoméne zvanom plastická chirurgia. Robíme všetko preto, aby sme sa posunuli aspoň o kúsok bližšie k týmto nedosiahnuteľným ideálom. Ale, čo vlastne robí človeka krásnym? Modré oči a blond vlasy alebo vyšportované telo a opálená pokožka? Je toto skutočne stelesnením dokonalosti? A kto vlastne určil, že práve takýto výzor je ten ideálny a prečo sa takto rozhodol?

 

Súvisiaci obrázok

 

Na túto otázku asi neexistuje relevantná odpoveď. Avšak je to len jedna strana mince. Už starí Gréci vedeli, že dokonalosť má dve tváre. Zaviedli pre to slovo kalokagatia, čo znamená úsilie nielen o krásu telesnú, ale aj duševnú a v tomto duchu vychovávali aj svoje deti – synov i dcéry. Dnes už sa medzi nami mladými o duševnej ušľachtilosti veľa nehovorí. Dobrotu srdca predčili dlhé nohy a guľatý zadok, v prípade chlapcov zas veľké svaly a štýlový účes. Nevravím, že ma nezaujíma ako vyzerám alebo ako vyzerajú druhí, no neprikladám tomu až taký obrovský význam, ako býva v ,,mojich kruhoch“ zvykom.

Je pravdou, že by som brala viac než 160 cm, menší nos, krajšie ruky a modré oči namiesto hnedých. Zohnať tričko či kabát je pri širokých ramenách a žiadnych bokoch hotové umenie. Nákupy sa razom zmenia na pátraciu misiu po veľkostiach XS a s topánkami to pre uzučké a navyše ploché nohy takisto nie je sranda. Na druhej strane z toho nerobím tragédiu. Sú to len maličkosti. Som to predsa ja a nebudem zo seba robiť iného človeka. Nepotrebujem si na tvár ,,napatlať“ kilometer hrubú omietku, ani sa snažiť vyzerať o 5 rokov staršie. Naučila som sa mať rada samú seba takú, aká som a ušetrilo mi ohromné množstvo starostí.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt short girl

 

Fyzická krása je pominuteľná, pripraví nás o ňu čas, no dušu nám nikto nikdy nezoberie. Bude tu s nami až do poslednej chvíle ak nie ešte dlhšie. Spomienky – príjemné i bolestivé, navždy zostanú ukryté hlboko v útrobách nášho srdca. Slová zabudneme a výzor sa zmení. To, čo za nás skutočne hovorí sú naše činy. Každá pomocná ruka príde vhod, bez ohľadu na to, či je hebká alebo tvrdá ako kameň.

Zaujímavé je tiež, že oveľa viac si uvedomujeme naše telesné nedostatky než osobnostné slabiny. Koľkokrát som už počula niekoho povedať: ,,Som ja ale škaredá(ý)/tučná(ý)/vychudnutá(ý)/… No ešte nikdy som nezažila, aby sa niekto zmienil o tom, aký je arogantný, lakomý, drzí, urážlivý, zlomyseľný, že je klamár, alkoholik, pažravec atď. Nemyslím si, že sa toho vôbec dožijem, pretože toto sú veci, ktoré si ľudia ťažko priznávajú, pričom sa mnohokrát snažia presvedčiť druhých i seba samých o tom, že to nie je pravda.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt looking to the mirror

 

Ja osobne som maximalistka. Všetko, čo robím, robím na 120 percent. Ako taký zajačik Duracell, nehovoriac o tom, keď si dám ráno kávu. Ráno rozlepím oči a odvtedy až do noci behám ako s vrtuľou v zadku, reagujem na všetky možné podnety a zároveň riešim všetko, čo sa riešiť dá. Neusedím, stále musím byť na nohách alebo si nájsť nejaké iné rozptýlenie. V škole takisto nie som vo všetkom hviezda. Počas niektorých hodín sa mi tlačia slzy do očí, pretože absolútne netuším, ktorá bije.

Som prchkej, výbušnej povahy a vášne vo mne vzplanú rýchlosťou svetla. Najprv hovorím, až potom myslím, preto sa občas cítim trápne. Rečním rada a nahlas, tak, aby ma každý počul, čo mnohým ľuďom prekáža. Neprekvapuje ma to. Preto sa učím počúvať a vnímať to, čo hovoria druhí, i keď s tým nie vždy súhlasím. Je to lepšie ako kedysi, no stále nie som so sebou spokojná. Nie je to pre mňa ľahké.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt matematika jediné místo kde si clovek koupí ananasú

 

Čo mám na srdci, to aj na jazyku, len málokedy si doňho kúsnem. Nechýba mi sebavedomie a občas to prestrelím s drzosťou a aroganciou. Hnev vo mne nemôže bublať dlho, potrebujem ho zo seba dostať čo najrýchlejšie von. Niekedy si to nanešťastie ,,zlízne“ niekto iný. Po čase mi to príde ľúto a hryzie ma svedomie. Musím sa ísť dotyčnému čím-skôr ospravedlniť, lebo potom v noci ani oka nezažmúrim.

Viem sa neskutočne jedovať, čo popri všetkých tréningoch spotrebúva obrovské množstvo energie, ktorú treba rýchlo doplniť. To vysvetľuje tie obrovské porcie 😀 Ale aj ,,duracellky“ sa jedného dňa vybijú. Vtedy totálne odkväcnem a potrebujem pár dní na to, aby som znova dobila baterky. Nie je to zdravé, ale inak fungovať nedokážem.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt today will be a good day

 

Veru, život so mnou naozaj nie je jednoduchý. Ani emocionálne, ani finančne (údené lososy z neba bohužiaľ nepadajú 🙂 ). Možno sa viem vyjadriť k istým záležitostiam, o ktorých mnohí dospelí ani nechyrujú, no na druhej strane som ešte stále dieťa. Musím trošku dozrieť, nabrať o niečo viac rozvážnosti a ľudovo povedané ,,skľudniť hormón“. Ale to všetko príde. Aj keď sa snažím o precíznosť a perfektne odvedenú prácu, nikdy nebudem dokonalá. Niečo ako ,,ideál krásy“ alebo ,,dokonalý človek“ skrátka neexistuje.

Netreba však skladať zbrane. Sústreďme sa na progres. Každé ráno je tu nový deň a s ním prichádza ďalšia šanca stať sa lepším než sme boli včera. Dokonalosť je nekonečná cesta, ktorá je sama cieľom. Je to cesta prašná, plná rôznych úskalí, stúpaní a nástrah. Všetci sa občas potkneme a spadneme, avšak za to sa nemusíme hanbiť. Hanbou je zostať ležať a nepokračovať ďalej. Takže hlavu hore a ide sa ďalej, smerom k lepšiemu zajtrajšku!

 

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.