,,Vojna je hrozná, ale otroctvo je horšie.“

Najdrahší a najkrvavejší konflikt aký kedy americký kontinent zažil – 620 000 z 2,4 mil. vojakov mŕtvych, ďalšie milióny zranených a padlých civilistov a väčšina Juhu zmizla pod vrstvami trosiek. Taká bola Americká občianska vojna, inak známa ako vojna severu proti juhu.

Prvýkrát som sa o tejto červenej škvrne ľudských dejín dozvedela vďaka filmu Cold Mountain, ktorého dej sa odohráva práve počas americkej občianskej vojny. Ak vás náhodou pochytí dlhá chvíľa, vrelo vám odporúčam si ho pozrieť. Potešila som sa, keď som túto tému objavila v učebnici dejepisu a následne sme jej venovali niekoľko zaujímavých hodín. Mnohí už určite viete, že v tom čase žilo v USA veľmi veľa otrokov – ľudí pozbavených všetkých práv. A práve otroctvo bude nosným pilierom tohto príspevku. Veď, kedy inokedy by som o ňom mala písať, ak nie dnes, v deň, kedy bol spáchaný atentát na Abrahama Lincolna – človeka, ktorému vďačíme za jeho koniec. Aspoň na papieri.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt lincoln american president

 

Situácia v 60. rokoch 19. storočia bola v USA veľmi napätá. Najväčším problémom boli hospodárske rozdiely medzi štátmi: Severné boli priemyselne vyspelé, podnikavé a otrokov tu žilo podstatne menej ako na juhu. Naopak južné štáty sa orientovali predovšetkým na poľnohospodárstvo, ich hlavným cieľom bolo vlastniť pôdu a tú predsa musí niekto obrábať. A prečo by mali niekomu platiť, keď si môžu z Afriky doviesť otrokov, ktorí na nich budú pracovať zadarmo?

Aby sme lepšie pochopili vážnosť situácie, musíme aspoň jedným očkom nahliadnuť do histórie. Potom, čo sa Lincoln stal 16. americkým prezidentom, vystúpilo z vtedajšej Únie 11 štátov a vytvorili tzv. Konfederáciu. Nepáčilo sa im, že presadzoval myšlienku zrušenia otroctva, čo by pre nich znamenalo obrovské straty. Napokon sa mu to aj podarilo a v severných štátoch už bolo otroctvo minulosťou.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt union vs confederacy

 

Oficiálne sa vojna začala útokom Konfederácie na pevnosť Fort Sumter (1861). Prvá veľká bitka – pri Bull Rune v Severnej Virgínií vyznela v prospech juhu. Po prvotných úspechoch však postupne prevzali iniciatívu jednotky Únie. Abraham Lincoln v priebehu vojny rozhodol o zrušení otroctva aj v južanských štátoch (1862). O rok na to zvíťazili štáty severu v dôležitej bitke pri Gettysburgu, ktorú považujeme za zlomový mement v občianskej vojne. Neskôr sa  vojská Únie dostali aj do južných štátov, dobyli centrá Atlantu a Savannah a napokon tiahli aj na hlavné mesto Richmond. Konfederácia definitívne priznala kapituláciu 9. apríla 1865, zhruba týždeň pred Lincolnovou smrťou.

Ambraham však vôbec nebol taký svätý, ako ho učebnice dejepisu vykresľujú. Nebol abolicionista, teda nebol členom hnutia za zrušenie otroctva. Vedel, že to nie je morálne správne, ale bol tu jeden veľký problém: Bolo schválené najvyšším zákonom v krajine, ústavou. Zakladatelia národa, ktorí tiež zápasili s tým, ako riešiť otroctvo, neuviedli v ústave výslovne slovo „otroctvo“, ale zahrnuli kľúčové ustanovenia, ktoré ochraňujú inštitúciu, vrátane klauzuly o utečeneckom otrokovi a doložky o troch pätinách, čo umožnilo južným štátom počítať otrokov ako ľudí na účely zastupovania vo federálnej vláde (čím viac ľudí, tým viac zástupcov).

 

Súvisiaci obrázok

 

Vo svojom prejave v Peorii v štáte Illinois, Lincoln prezentoval svoju morálnu, právnu a ekonomickú opozíciu voči otroctvu – a potom priznal, že presne nevie, čo by sa s ním malo robiť v rámci vtedajšieho politického systému. Najhoršie na tom celé je, že práve kvôli týmto názorom ho John Wilkes Booth, prívrženec Konfederácie, v divadle vo Washingtone postrelil a na následky tohto zranenia deň na to zomrel.

Naopak abolicionisti presne vedeli, čo treba urobiť: otroctvo malo byť okamžite zrušené a oslobodení otroci by mali byť začlenení ako rovnocenní členovia spoločnosti. Nezaujímali sa o prácu v rámci existujúceho politického systému alebo ústavy, ktorú považovali za nespravodlivú ochranu otroctva a ich pánov. Abolicionisti boli silným hnutím a Lincoln si uvedomil, že inak ako spoluprácou úspech nedosiahne.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt we are all equal

 

Taktiež neveril, že otroci by mali mať rovnaké práva ako bieli. Áno, povedal síce, že všetci ľudia sú si rovní, ale opäť v tom hľadať výrokovú logiku. „Nie som, ani nikdy nebol v prospech toho, aby som akýmkoľvek spôsobom priniesol spoločenskú a politickú rovnosť bielych a čiernych rás,“ začal a tvrdil, že je proti čiernym, ktorí majú právo hlasovať, slúžiť v porotách, zastávať úrad a spolupracovať s bielymi. Veril, že tak ako všetci muži, aj černosi majú právo zlepšiť svoj stav v spoločnosti a byť riadne platení. Týmto spôsobom boli rovní bielym mužom, a preto bolo otroctvo nespravodlivé.

Podobne ako jeho názory na emancipáciu, aj Lincolnov postoj k sociálnej a politickej rovnosti afroameričanov by sa počas jeho úradovania vyvíjal. V poslednom prejave svojho života, vydanom 11. apríla 1865, sa vyjadril k obmedzenému volebnému právu a povedal, že každý čierny muž, ktorý slúžil Únii počas občianskej vojny, by mal mať právo hlasovať. Ako vidíte, rozhodnutie zrušiť otroctvo nebolo výplodom čistej ľudskosti a úplná realizácie tejto myšlienky nastala až po prijatí 13. dodatku ústavy USA (6.12.1865).

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt child labour

 

Bohužiaľ, týmto sa príbeh otroctva ako takého ani zďaleka nekončí. V súčasnosti sa stretávame s pojmom novodobé otroctvo, ktoré je výsledkom nenásytnosti mocných, zlej ekonomickej situácie v krajine, prípadne dnes už neakceptovateľných kultúrnych zásad. Patria sem napríklad nútené práce, ktoré ľudia robia proti svojej vôli pod hrozbou trestu alebo aby splatili dlh. Ďalej sem možno zaradiť detskú prácu a sexuálne zneužívanie. No a samozrejme, nemožno zabudnúť na obchodovanie s ľuďmi alebo vopred dohodnuté manželstvá, typické pre región južnej Ázie, najmä Indiu.

Možno sa teraz pýtate, ako sa z týchto ľudí stali novodobí otroci? Spôsobov je viacero: Najčastejšie sú to obete falošných sľubov zamestnávateľov, ktoré sa nechali nalákať na „výhodnú“ pracovnú ponuku. Niektorých uniesli alebo sa v ňom ocitli pri vojenskom ťažení, ako v prípade Islamského štátu.  A nakoniec môže ísť aj o číre nešťastie, teda že sa doň narodíte, vtedy hovoríme o tzv. dedičnom otroctve.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt protest against slavery

 

Najpodstatnejšia otázka však znie: „Ako sa s problémom novodobého otroctva vysporiadať?“ Tu majú najväčšie kompetencie vlády jednotlivých štátov a medzinárodné ľudsko-právne organizácie, predovšetkým tá najmocnejšia z nich – OSN. Ich povinnosťou je zakročiť proti chamtivosti veľkopodnikateľov, uplatňovať ľudské práva na globálnej úrovni i chrániť civilné obyvateľstvo počas ozbrojených konfliktov. No ani my nesmieme zabudnúť, štátna moc predsa pochádza z rúk občanov. Verme teda, že si svoju úlohu splnia a čoskoro dáme otroctvu definitívne zbohom.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.