Keď sa obzriem späť

Poznáte ten pocit, keď padnete na úplné dno? Keď sa zdá, že nič z toho, čo človek robí sa nevypláca ani nestretá s uznaním? Máte pokušenie povedať: „Už viac nevládzem! Načo som sa vôbec snažil? Načo som do toho investoval toľko času? Načo som sa stresoval, keď nakoniec všetko vyšlo nazmar?“  Ak áno, potom určite nie ste sami.

Žijeme v dobe, kedy chce byť takmer každý úspešný, slávny a žiť si na vysokej nohe. Všade sú na nás kladené vysoké nároky – v škole, práci, športe či v iných oblastiach života. Všetci  vyžadujú 100% výkon, pričom lavíny úloh sa valia z každej strany, až nás jedného dňa celkom zasypú. A keď sa tak stane, znamená to, že niekde robíme chybu.

 

Súvisiaci obrázok

 

Sem-tam sa však medzi tými všetkými úlohami nájde jedna, na ktorej nám mimoriadne záleží. Neodflákneme ju ako množstvo iných. Berieme ju ako šancu, ako výzvu, ako niečo, po čom veľmi túžime. Spravíme z nej prioritu číslo jeden a podriadime jej úplne všetko. Pripraví nás o energiu, o voľný čas, prípadne aj o zdravie a napokon… stroskotá. „Čo viac som ešte mohol urobiť? Čo som spravil zle?“ pýtate sa sami seba. Niekedy však odpoveď nenájdete. Prečo? Pretože ste odviedli maximum, no napriek tomu to nestačilo.

Lenže cesta k úspechu nie je ako stúpanie po rebríku. Nekráčate stále hore, priečku po priečke a rovnica úsilie = odmena v tomto prípade, bohužiaľ, neplatí. Aspoň nie na prvý pohľad. K úspechu vedie cesta tŕnistá, sprevádzaná množstvom zlyhaní, sklamaní a pádov. Keď zakopnete o kameň a rozbijete si koleno, v prvom momente to poriadne zabolí. Čerstvá rana vždy veľmi bolí, krváca a často sa pritom na líci objaví nejedna slza.  Je to normálne, je to úplne v poriadku. Ak sa emócie tlačia von, nechajte im dvere otvorené. Odľahne vám a bude sa vám ľahšie dýchať.

 

 

Vedzte, že aj tá najhlbšia rana sa jedného dňa zahojí. A vy budete silnejší, múdrejší, vytrvalejší, lepší… Každá životná lekcia je na niečo dobrá. Obohacuje nás a núti zamýšľať sa nad tým, ako sa v budúcnosti vyvarovať predošlým chybám. Niekoho posilní, inému ponúkne nové možnosti, ďalšieho upokojí a nechá vydýchnuť. V žiadnom prípade nás však nemôže odradiť. Treba vstať, zdvihnúť hlavu a pokračovať. Pretože ten vytúžený úspech sa jedného dňa dostaví. Navyše, keď nás niekto vidí ísť ďalej, znamená to niekdy viac, než si vieme vôbec predstaviť.

Posledná takáto situácia ma neuveriteľne vyšťavila, zobrala mi radosť zo života, pripravila ma o hodiny spánku a urobila zo mňa chodiacu mŕtvolu. Chvíľu trvalo, kým som sa opäť vrátila do svojej kože. Aj ja som predsa iba človek. Padám, lámem sa, plačem, cítim bolesť… Ale aj napriek neúspechom, chybám, pochybnostiam, vnútorným bojom, ktoré neustále vediem, viem, že robím niečo výnimočné. Preto sa neprestávam snažiť. Nevzdávam sa, nikdy sa nevzdávam.

 

 

Poučená predošlými zlyhaniami a omylmi, nehanbím sa o týchto veciach hovoriť, nebojím sa požiadať o pomoc, zdôveriť sa, ani poprosiť o objatie, ak cítim, že by sa mi v danej chvíli zišlo. Keď sa obzriem späť, vidím tvrdohlavé, nesebakritické a sebecké dievča. Myslela som si, že si so svojimi problémami najlepšie poradím sama, že zdieľanie ťažkostí je prejavom slabosti a nesamostatnosti… Mýlila som sa. Teraz už viem, že po úprimnom rozhovore a otvorení sa, stúpnem v očiach mojich blízkych oveľa viac, ako by som mala svoj žiaľ dusiť v sebe a tváriť sa, že som v poriadku, pričom by bolo nad slnko jasné, že nie som. Každý to občas potrebuje a ak sa v takýchto ťažkých chvíľach máte o koho oprieť, potom ste šťastný človek.

Všetci bojujeme, často na odlišných frontoch, niekedy sami, inokedy spolu, keď to tí druhí potrebujú. Pochopila som, že musím byť flexibilná, pripravená na všetko. Nikdy nevieme, čo nám príde do života. Nech už je to čokoľvek, nesmie nás to zložiť na kolená a ak sa tak náhodou stane, treba vstať, oprášiť sa a vytrvať. Ako raz jeden múdry pán povedal: „Aj keď budeš mať nohy v blate, tvoja hlava musí zostať v oblakoch.“ Vezmite si to k srdcu a buďte tým, kým ste vždy chceli byť, buďte sami sebou, buďte nezastaviteľní.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt be unstoppable

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.