Čo je OSN?

Organizácia spojených národov, založená v roku 1945 z 51 krajín, sa zrodila z jedného veľkého sna – vybudovať po 2. svetovej vojne nový poriadok, kde nebude mať miesto nespravodlivosť ani nový vojnový konflikt. Momentálne má 193 členov. Činnosť OSN spočíva v riešení problémov medzi jednotlivými štátmi. V prípade vypuknutia vojny zasahuje tak, aby sa medzi znepriatelenými stranami čo najskôr nastolil a udržal mier.

 

Ako? Prostredníctvom diplomacie ( stretnutia, diskusie, vyjednávania ) a za pomoci ozbrojenej armády, známej pod názvom Modré prilby, ktorú vysiela na mierové misie do konfliktných zón. Nanešťastie, nie všetky krajiny rozhodnutia tejto organizácie akceptujú  ( napr. v roku 2003 Spojené Štáty obsadili Irak napriek nesúhlasu OSN ).

 

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

 

Podľa Charty, základného dokumentu OSN, má táto organizácia niekoľko hlavných orgánov:

 

Valné zhromaždenie – Tvoria ho zástupcovia všetkých členských krajín a schvaľuje rozhodnutia OSN. Každá krajina má po jednom hlase. Delí sa na 6 hlavných výborov plus Všeobecný a Mandátový výbor.

 

Bezpečnostná rada – Orgán, ktorý má v prípade potreby právo zasiahnuť aj prostredníctvom vojenskej sily. Ak niektoré krajina nedodržala uznesenie OSN, bezpečnostná rada proti nej môže zakročiť, podobne ako polícia. Najčastejšie sa však usiluje o zmierenie rozvadených strán. Skladá sa z 15 členov – 5 stálych ( Spojené štáty, Rusko, Francúzsko, Veľká Británia a Čína ) dopĺňa 10 nestálych, volených každé dva roky.

 

Hospodárska a sociálna rada – Zaoberá sa činnosťou UNESCO, UNICEF, WHO a MMF ( pozri nižšie ), ktorých cieľom je zlepšiť životné podmienky obyvateľov ( zdravie, vzdelanie, ekonomický rozvoj atď. )

 

Medzinárodný súdny dvor – Rozhoduje spory medzi členskými štátmi. Príklad: dva susedné štáty sa nevedia dohodnúť na spoločnej štátnej hranici. Skôr ako vyhlásia vojnu o piaď zeme, sa obrátia na Medzinárodný súdny dvor, aby ich spor vyriešil a nedošlo k zbytočným stratám.

 

Poručenská rada – Dohliadala na dodržiavanie princípov poručenského systému na územiach pod správou OSN. Keďže všetky poručenské územia sú už osamostatnené alebo získali nezávislosť, nemá už dnes prakticky význam a nevykonáva žiadnu činnosť. Oficiálne však ešte nebola zrušená.

 

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

 

OSN má aj množstvo menších orgánov, napríklad:

 

UNESCO – Organizácia pre výchovu, vedu a kultúru. Snaží sa odstrániť negramotnosť, šíri vedecký pokrok a berie pod svoje krídla kultúrne dedičstvo ľudstva.

 

UNICEF – Detský fond OSN. Chráni právo na zdravie, vzdelanie a bezpečnosť detí vo svete.

 

UNODC – Úrad pre drogy a zločin. Jeho úlohou je pomoc členským štátov v boji proti drogám a organizovanému zločinu.

 

MMF – Medzinárodný menový fond. Spolu so Svetovou bankou hľadajú finančné prostriedky na podporu rozvojových projektov.

 

WHO –  Svetová zdravotnícka organizácia. Vedie boj proti chorobám, zabezpečuje vzdelanie zdravotníkov, podporuje vývoj vakcín a stavbu nemocníc.

 

UNHCR – Úrad vysokého komisára pre utečencov. Poskytuje ochranu a pomoc utečencom, ktorí v dôsledku vojny museli opustiť svoju vlasť.

 

UN-HABITAT – Centrum OSN pre ľudské osídlenie. Rieši problémy spojené so životom vo veľkých svetových metropolách, predovšetkým v getách ( slumy, favely ).

 

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

 

Tento príspevok je vlastne odpoveďou na otázku, ktorá mi je poslednou dobou kladená čoraz častejšie: ,,Čo chceš v živote robiť?“ Moja odpoveď je vždy rovnaká – pomáhať. Viem, že to nemôžem robiť ako lekárka ( to tá chémia a fyzika 😀 ), nemám na to, aby som študovala medicínu a nikdy som po tom ani netúžila. Nedokážem to ani ako vedkyňa, vymýšľaním nových technológií, strojov či liekov. Moja cesta vedie iným smerom.

 

Mám obrovský zmysel pre spravodlivosť, nechýba mi sebavedomie a nebojím sa otvoriť si ústa, keď to považujem za potrebné. Tendenciu zastávať sa druhých mám v sebe zakorenenú už od raného detstva. A tak aj nízke chudé dievčatko, ktorému by ste 16 rokov netipovali ani po pollitri páleného, môže dokázať veľké veci – mocou svojich slov a argumentov.

 

Valné zhromaždenie – tretí = Sociálny, humanitárny a kultúrny výbor.

To je môj veľký sen. Tak mi, prosím držte palce, aby sa stal skutočnosťou 🙂

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.