Fair Trade

V predošlom článku sme si veľmi zjednodušene vysvetlili ako vplýva globalizácia na svetový obchod. Vidina rýchleho a masívneho zisku spôsobuje, že podnikatelia mnohokrát neberú ohľad na svojich najdôležitejších zamestnancov – robotníkov. Tí deň čo deň pracujú v žalostných podmienkach za ešte úbohejšiu cenu (v horšom prípade úplne zadarmo). Počas pracovnej doby sa bežne stretávajú s porušovaním ľudských práv, fyzickým násilím, rôznymi trestami alebo vydieraním. Výnimkou nie je ani celodenná a veľmi namáhavá detská práca. Toto všetko sa odohráva na úrodných poliach, kávových či bavlnníkových plantážach, ale aj v textilných továrňach. Hovoríme predovšetkým o zaostalých krajinách ako sú Bangladéš, Pakistan či mnohé africké a juhoamerické štáty. Výnimkou však nie je ani ekonomický gigant Čína.

 

Na protest voči porušovaniu ľudských práv – mizerným pracovným podmienkam, krutému zaobchádzaniu so zamestnancami, neplateniu mzdy atď. vzniklo obchodné partnerstvo Fair Trade (Spravodlivý obchod). Vďaka nemu pracujú ľudia v slušnom prostredí  za vyplatenú mzdu. Zabezpečuje tiež udržateľnosť lokálnej výroby a spravodlivé obchodné podmienky pre farmárov a pracovníkov v rozvojových krajinách.

 

 

Súvisiaci obrázok

 

Pri nakupovaní sa zvyčajne riadime podľa svojich chutí, kvality a ceny. Výrobky so značkou Fair Trade sú tradične o niečo drahšie ako ostatné, nejde však o nejaký závratný rozdiel. Väčšina pochádza z ekologického poľnohospodárstva (BIO) a zvyčajne sa jedná o kávu, kakao, čokoládu, sušienky, cukor, rôzne druhy korenia, oriešky, banány či iné čerstvé a sušené ovocie. Čoraz častejšie sa najmä v zahraničí môžeme stretnúť  so zmrzlinou alebo vínom. Rovnakú pozornosť si zaslúži oblečenie ušité z Fair Trade bavlny, hračky a taktiež kvety.

 

Ak si myslíte, že tento projekt bol vytvorený s cieľom vytrhnúť zaostalé krajiny z chudoby, tak ste, bohužiaľ, na omyle. Väčšina certifikovaných organizácií pochádza z bohatších krajín ako je Mexiko či Juhoafrická republika, ktoré sa orientujú na export viacerých produktov, zatiaľ čo chudobnejšie oblasti sú závislé od vývozu jednej plodiny, tým pádom z toho nemôžu profitovať v rovnakej miere. Takisto sa na to nemožno pozerať cez ružové okuliare a naivne si myslieť, že všetky zinkasované peniaze „navyše“ sa dostanú do rúk roľníkov, farmárov a krajčírov. Veľká časť týchto tržieb nepochybne končí vo vreckách ľudí z obchodných organizácií, samotného hnutia Fair Trade a bohvie kde ešte.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fair trade workers

 

Pracovníci z rozvojových krajín sú však riadne zaplatení, čím sa aspoň čiastočne zvýši ich životná úroveň a môžu si dovoliť poslať svoje deti do škôl a zabezpečiť im tým lepšiu budúcnosť, čo je v krajinách tretieho sveta snom každého rodiča. Nehrozí im žiaden teror zo strany zamestnávateľa a konečne sa môžu cítiť ako ľudia, nie ako zvieratá.

 

Mojím cieľom nie je prinútiť Vás, milí priatelia, kupovať od zajtra len a len produkty s touto sympatickou značkou. Ani u nás doma to tak nefunguje. Nie sme veľkí kávičkári ani čokoholici 😀 Snažíme sa predovšetkým o nákup našich slovenských výrobkov a podporujeme lokálnych pestovateľov a výrobcov. Ale aj tu treba byť opatrný, pretože etikety sú mnohokrát zavádzajúce. Článok píšem s iným úmyslom:

 

Súvisiaci obrázok

 

Zamyslime sa nad tým, čo sa deje niekde na druhom konci sveta a nebuďme voči tomu ľahostajní. Nesmieme byť sebeckí a zostať nečinní, aj keď sa nás to kvázi netýka. Pomôžme im. Ako? Tak, že na to upriamime pozornosť, budeme o tom hovoriť a vyjadríme svoj nesúhlas. Vtedy, keď  nie je v našich silách riešiť problém priamo, musíme ho dostať do povedomia tých, ktorí sú schopní zasiahnuť. A keď už budeme v supermarkete hľadať niečo dobré pod zub, môžeme siahnuť aj po Fair Trade čokoládke 😉

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.