Svet v kvapke

Skôr než začnem, rada by som pozdravila toho experta, ktorý nechal v piatok v triede na niekoľko hodín pustený vodovodný kohútik. Dúfam, že si tento článok prečíta a nabudúce si dá väčší pozor. Ja ako šetrný a ekologicky zmýšľajúci človek som na tieto veci ozaj citlivá. Na druhej strane mu patrí veľké ďakujem za to, že nemusím celý víkend rozmýšľať nad tým, o čom budem písať 🙂 Tak, poďme na to.

Dlho sme si mysleli, že zásoby vody na našej planéte sú nevyčerpateľné. Ak by sme sa nemnožili tak extrémne rýchlo, možno by to bola pravda. Lenže prudký nárast svetovej populácie znamená tiež zvýšenú spotrebu vody. Rozvoj priemyslu a sídel spolu so zmenou životného štýlu postupne zničili množstvo prameňov. Počas jedného storočia zmizla z povrchu Zeme vyše polovica vlhkých oblastí a väčšina veľkých riek je dnes znečistená, vysychá alebo dokonca oboje.

 

Súvisiaci obrázok

 

 

Pri rozvoji ľudstva zohráva táto životodarná tekutina rozhodujúcu úlohu. Tvorí až 80% z nášho tela a prežijeme bez nej sotva pár dní. Jej dostupnosť na Zemi je však v rámci jednotlivých oblastí veľmi odlišná. Zatiaľ čo v rozvinutých štátoch stačí otočiť kohútikom, v rozvojových krajinách treba za ňou prejsť desiatky kilometrov. Taktiež obyvatelia chudobných štvrtí veľkých miest môžu niekedy o tečúcej vode len snívať. Podľa OSN každý rok zomiera od smädu okolo 10 miliόnov ľudí, pričom polovicu z toho tvoria deti. Ďalších 5 miliόnov ročne umiera po užití znečistenej vody. To je akoby sme za rok vyhubili takmer celé Slovensko!

Niečo pre zaujímavosť:  Naša planéta obsahuje cca 1,4 miliardy  vody. To je dosť, pravda? Bohužiaľ, táto voda je zväčša slaná. Sladká voda prestavuje len približne 2,6% z tohto obrovského objemu a väčšia časť z nej je vo forme ľadu alebo hlboko pod zemou, v zamrznutej pôde a močiaroch. Voda, ktorú človek využíva z jazier a riek tvorí iba 1% z objemu sladkej vody, čo ak ma moje mizerné matematické schopnosti neklamú, znamená len 0,01% všetkej vody na Zemi!

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt no water africa kids

 

Celosvetová spotreba vody každým rokom stúpa. Ako som už spomenula vyššie, čísla sú v každej krajine iné. Napríklad v severnej Amerike je spotreba vody 2x vyššia ako v regiόne rovníkovej Afriky na juhu Sahary. Veľká časť tejto vody sa však stráca. Buď sa odparí alebo zmizne v dôsledku úniku v kanalizáciách. Najväčším problémom je ale jednoznačne plytvanie. Dochádza k nemu prirodzene v rozvinutých krajinách: pri osobnej hygiene, umývaní riadu, praní, prehnanom zavlažovaní či nepozornosti ako je zle zatvorený vodovodný kohútik. Ak svoju spotrebu nebudeme kontrolovať, o 20 rokov nebude mať dostatok vody viac ako štvrtina obyvateľstva.

Každé jedno etnikum resp. národ ( Egypťania, Rimania, Kelti, Slovania, atď ) zakladal svoje osady v blízkosti riek. Prečo, to už predsa vieme. Ako však roky plynuli a svet sa pomaly stával stále väčším a rušnejším bojiskom, tak sa tiež museli posúvať hranice. Otázka delenia a kontroly vody vždy vyvoláva spory a napätie. Preto sú vodné toky často prírodnou hranicou medzi jednotlivými štátmi. Ľudia vedia, že voda je cenná, z toho dôvodu väčšina krajín pochopila, že bude rozumnejšie spolupracovať než proti sebe bojovať. No neplatí to pre všetky oblasti. Tu máme niekoľko príkladov:

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt donau river border

 

  • USA a Mexiko – spor o rozdelenie vody z rieky Colorado
  • Sudán, Etiόpia a Egypt – o rozdelienie vody z rieky Níl
  • Izreal, Palestína a Jordánsko – to isté s riekou Jordán
  • Turecko, Sýria a Irak – rieky Eufrat a Tigris
  • India a Bangladéš – ( tieto dve krajiny si nikdy nič nedarujú ) rieka Ganga
  • Čína, Laos, Vietnam, Thajsko a Kambodža – rieka Mekong

 

Lepšie ako navzájom bojovať o vodu je podľa môjho názoru bojovať proti jej nedostatku. Ako? V prvom rade tak, že začneme sami od seba a zredukujeme svoju vlastnú spotrebu. V tejto dobe nám tiež veľmi pomáha veda. Máme čističky odpadových vôd. Dokážeme odsoľovať morskú vodu, odoberať sladkú vodu z ľadovcov alebo rozmiestňovať pasce na hmlu a touto vodou potom zásobovať obyvateľstvo. V tomto prípade naozaj treba myslieť dopredu, pretože voda je život, voda je všetko okolo nás, dokonca i my sami sme voda.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.