,,Konaj dobro a dobro sa ti vráti.“ – Budha

„Ste Boh?“

„Nie, nie som.“

„Ste Božie prevtelenie?“

„Nie,“ odpovedal.

„Tak ste teda čarodejník?“

„Nie.“

„Čo teda vlastne ste?“ pýtali sa zmätení ľudia, ktorí sa s ním stretávali počas jeho ciest.

„Som prebudený.“

 

Počas nášho života prechádzame množstvom prirodzených zmien, ktoré nás krôčik po krôčiku formujú. Môže za to dospievanie, skúsenosti, ľudia, nezdary, úspechy, vzťahy či chyby. Schopnosť transformovať naše zmýšľanie a názory má všetko, s čím sa počas nášho pobytu na tomto svete stretneme. U niekoho sa tento postupný vývoj prejaví menej, u niekoho viac. A nájdu sa aj takí, ktorých zmenil od základov a dnes už v nich ani nespoznávame tých, kými kedysi boli. Jedným z nich bol aj Siddhárta Gautama, známejší pod menom Budha.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt golden buddha statue hong kong

 

Narodil sa v južnom Nepále okolo roku 563 p.n.l. ako syn vládcu kmeňa Šákjov. Bol vychovaný v prepychu ako hádam každé dieťa z podobných pomerov. Bol predurčený stať sa vládcom, študoval právo a učil sa, ako spravovať krajinu. Oženil sa so svojou sesternicou, ako bolo v tých časoch v jeho rodine zvykom, s ktorou mal aj syna. Jeho rodinný život však netrval veľmi dlho. Krátko po synovom narodení opustil svojich blízkych a ako potulný asketik (= človek, ktorý sa zrieka všetkých ľudských záujmov s cieľom dosiahnuť vnútornú dokonalosť ) sa vydal hľadať liek na utrpenie.

Siddhárta si uvedomil, že jeho predošlý život nebol to pravé orechové. Zistil, že luxus a rozkoš vedú len k chvíľkovému šťastiu a viac človeka ničia ako mu prospievajú. Po niekoľkoročnom putovaní, keď márne hľadal pokoru, dospel do stavu „bόdhi“ teda „prebudenia“.  Inak povedané, našiel správnu životnú cestu medzi dvoma krajnosťami – rozkošníckym pôžitkárstvom a kajúcnym sebatrýznením.  Práve tento smer označil za „zlatú strednú cestu“. Podľa legendy sa po tom, ako 49 hodín meditoval pod figovníkom v dedinke Uruvéla „prebudil“. Prišiel na to, že nirvánu (= najvyššie šťastie), je možné dosiahnuť len zrieknutím sa všetkých túžob a potlačením vášne. Stal sa z neho „Budha“, teda „Prebudený“ či „Osvietený“.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt buddha výroky

 

Budha putoval po východnej Indii a podobne ako Ježiš v Izraeli učil ľudí láske k druhým. Nebral pritom do úvahy kastovú príslušnosť a svoje názory hlásal v bežnom jazyku, aby mu všetci rozumeli. „Som priateľom všetkých a cítim so všetkými tvormi, všetkých obdarúvam láskou a vždy sa snažím nikomu neubližovať,“ hovorieval svojim žiakom. Povzbudzoval ich k almužne a viere, ktoré sú dodnes jedným z hlavných znakov laického budhistu. Desiatky rokov prechádzal po všetkých kútoch krajiny a kázal o dôležitosti asketickej morálky. Staré texty o ňom hovoria ako o príjemnom prorokovi, ktorý vedel ľudí motivovať, pričom bol pre nich zosobnením múdrosti a lásky.

 

Súvisiaci obrázok

 

Na rozdiel od hinduistických brahmanov, príslušníkov najvyššej kasty, nerozlišoval ľudí na tzv. nadľudí a podľudí. (Toto isté spomína aj Adolf Hitler vo svojom diele Mein Kampf, kde nadľudí predstavujú Árijci a podľudí Židia, preto ich podľa neho treba vyhubiť.) Budha s radosťou prijal pod svoje krídla všetkých ľudí bez rozdielu. Počas svojej 40-ročnej učiteľskej činnosti získal mnohých prívržencov. Po jeho smrti okolo roku 483 p.n.l. prebrali štafetu početná základňa budhistických mníchov a mníšok. Tí dodnes čítajú a počúvajú Budhove kázne a žijú typickým asketickým spôsobom života, predovšetkým z milodarov. Laickým budhistom „stačí“ ak sa budú vyhýbať zlu, klamstvu, krádeži, zmyslovému pôžitkárstvu, alkoholu a budú k mníchom štedrí. Nemôžu však dosiahnuť nirvánu, čiže spásu, ale iba „lepšie znovuzrodenie“. Ak ju chce človek dosiahnuť, musí sa zriecť všetkých ľudských záujmov, rodiny, majetku, skrátka všetkého svetského a potlačí v sebe vzťah k pozemským veciam. A to dokážu len mnísi.

Budhizmus sa stal jedným z hlavných svetových náboženstiev. Jeho filozofia je často sympatická mnohým neveriacim, ako aj vyznávačom inej viery.  Možno preto, že Budha bol človekom z mäsa a kostí, rovnako ako my, aj keď sa mu postupom času začala pripisovať božskosť. Viaže sa k nemu viacero mýtov, legiend či údajných zázrakov, no stále zostáva v prvom rade človekom, ktorý neustále poukazoval na konanie dobrých skutkov a zošľachtil miliόny ľudských sŕdc po celom svete.

 

Súvisiaci obrázok

 

Venujem všetkým, ktorí našli alebo ešte stále hľadajú správnu cestu 🙂

 

 

 

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.