Všetko má svoj čas

Niekomu utiekol ani voda, inému to prišlo ako celá večnosť. Rok 2018 je za nami, prichádza 12 nových kapitol a s nimi 365 nových príležitostí. Viacerí si v tomto období dávate predsavzatia a určujete ciele, ktoré by ste chceli tohto roku dosiahnuť. Ani ja nie som výnimkou. Robím to tak už niekoľko rokov a myslím si, že je to skvelý prvý krok k úspechu. No prišla som na to, že bude lepšie, ak svoj zaužívaný postup trochu pozmením.

Vždy som si zvykla vytýčiť presné méty, napríklad: max. 3 dvojky na vysvedčení, získam toľko a toľko medailí, atď. Lenže, občas sa stane, že nám to okolnosti jednoducho neumožnia a potom zo seba máme zlý pocit. (Okrem šťastlivcov  flegmošov, ktorým je to koniec-koncov jedno). Nerobte tú istú chybu ako ja, neberte to ako úlohu, ktorú ak nesplníte, tak sklamete všetkých naokolo a hlavne samých seba. Vaše predsavzatie nemusí nutne znamenať cieľ, dôležité je, aby ukazovalo ten správny smer.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt goals pla

 

Predstavte si, že sa niekto rozhodne schudnúť za rok 30kg. Ráno na Nový rok však zistí, že je ľahší „iba“ o 25kg. Čo teraz? Vykašle sa na to? Bola by to obrovská škoda. Zrazu si uvedomí, že už môže nakupovať oblečenie bežných veľkostí, zlepšil sa mu zdravotný stav, ľudia mu namiesto uštipačných poznámok skladajú komplimenty… Nebude predsa svoj prvotný žiaľ zajedať mega porciou hranolčekov a zapíjať litrom Coca-coly. Prečo sa potom potil v posilňovni, prečo sa obmedzoval v jedle, prečo bojoval sám zo sebou? Preto, aby to napokon vzdal? Nie. Ak vytrvá, svoj záväzok si napokon splní a to, či sa tak stane 1. januára alebo 2. februára, na veci nič nemení.

Takto podobne som na tom donedávna bola aj ja. Pravdaže, mojím cieľom bolo niečo úplne iné, ale princíp zostáva v podstate rovnaký. Som ten typ človeka, čo chce mať všetko ihneď. Chýba mi trpezlivosť, nemám rada, keď musím na niečo čakať a zo všetkého najviac neznášam plytvanie časom. Tú neefektivitu a bezmocnosť, keď sa očami snažím posunúť hodiny či prevrátiť stranu v kalendári a ono to ani za svet nejde! Zahľadená iba na to svoje, nevnímala som takmer nič iné, čo sa vtedy dialo. Dlho som mala pocit, že strácam čas, že sa nikam neposúvam, len stojím na mieste a že to, po čom túžim, je tak strašne ďaleko…

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt watching the clock

 

Pohybujem sa v kruhu ľudí, ktorí sú úspešnejší ako ja, či už v škole, v práci, v živote, v športe,… Áno, aj tí, ktorým sebavedomie nechýba si neraz pripadajú hlúpo, niekedy priam až totálne neschopne. Ľudia majú prirodzenú tendenciu porovnávať sa s inými a vždy sa chcú prinajmenšom vyrovnať svojmu okoliu. Ide o akýsi vrodený inštinkt, ktorý niektorí psychológovia odporúčajú potláčať, pretože si tak podvedome navodíme pocit šťastia. Ja sa ho však zbaviť neviem, som predsa človek a patrí to ku mne. „Veď ja vlastne nič nemám,“ hovorila som si. Teraz už viem, že to nie je pravda.

Za uplynulý rok som zaznamenala veľký, predovšetkým mentálny progres i keď stále mám pred sebou ešte dlhú cestu. No, keď sa pozriem na úplne prvý článok, ktorý sa na tomto blogu objavil a porovnám ho s tým, ktorý čítate teraz, je tu viditeľný rozdiel. Niektoré veci by som teraz napísala inak alebo sa môj názor na ne zmenil, no náročky príspevky (s výnimkou pravopisných chýb 🙂 ) neupravujem. Je to pre mňa tak trochu ako denník, na ktorom môžem pozorovať vývoj svojho myslenia. Píšem si svoj vlastný príbeh, skrývajúci sa niekde medzi riadkami.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt my story

 

Doteraz som si však svoj osobnostný rast veľmi neuvedomovala. Stále som mala v hlave isté méty, okolo ktorých sa točil celý môj svet. Nie všetky sa podarili, no pribudli aj úplne iné skutočnosti, o ktorých sa mi ani len nesnívalo, pričom v konečnom dôsledku sú oveľa podstatnejšie ako moje pôvodné priority. A aj napriek prekročeniu mnou zadaného časového limitu na uskutočnenie (zatiaľ) nesplnených úloh, sa budem snažiť aj naďalej. Pretože ,,deadline“ existuje iba v mojej hlave, nikde inde. Možno sa mi to nepodarí ani v tomto roku, ani v tom nasledujúcom. Ale ak vytrvám a moje záväzky zostanú nemenné, jedného dňa to príde.

Jednou z vecí, ktoré mi naozaj pomohli, je aj tento citát. Autora bohužiaľ nepoznám, no veľmi pekne mu ďakujem, ako aj človeku, vďaka ktorému sa ku mne dostal.

 

V New Yorku je o 3 hodiny viac ako v Kalifornii.

To však neznamená, že Kalifornia je pomalá.

Niekto dokončil vysokú školu ako 22-ročný,

ale čakal 5 rokov kým dostal dobrú prácu.

Niekto sa stal riaditeľom obchodnej spoločnosti v 25

a zomrel v 5O.

Kým druhý sa ním stal v 50

a žil 90 rokov.

Niekto je stále single,

kým iní sa vzali.

Obama odišiel do dôchodku v 55

a  Trump začal v 70.

Každý na tomto svete žije vo svojej časovej zόne.

Možno sa vám zdá, že niektorí ľudia okolo vás sú pred vami,

a niektorí zasa za vami.

No, každý si beží svoj pretek vo svojom vlastnom čase.

Nezáviďte im ho a neposmievajte sa im.

Oni sú vo svojej vlastnej časovej zόne a vy ste v tej svojej.

Život je o čakaní na ten správny moment na to, aby ste konali.

Tak, pokoj.

Nemeškáte.

Ani nie je priskoro.

Ste presne včas.

 

Súvisiaci obrázok

 

Nerobte si teda ťažkú hlavu z toho, keď si na konci roka niektoré z vašich predsavzatí neodfajknete. Nič sa nedeje, ak nejde o život, nemáte sa kam ponáhľať. Všetko sa dostaví v ten správny čas. Čakanie môže byť niekedy utrpením, ale nič nie je zadarmo. Raz musíte drieť ako kôň, inokedy čakať. A ak to, či uspejete, nezávisí len od vás, vždy je tu možnosť, ako ten ,,stratený“ čas vedome využiť. Môžete začať s niečím úplne novým alebo si dať také predsavzatie, ktoré už pri tej najmenšej snahe bude viesť len k pozitívnej zmene.

Do nového roka vám všetkým prajem len to najlepšie, najmä pevné zdravie, šťastie a pohodu. Prežite ho naplno, pretože s každým dňom prichádza nová šanca zmeniť svoj život a tým aj celý svet. Všetci sme dielikmi jednej veľkej skladačky a je len na nás, čo z nej postavíme. Tak nech to stojí za to. 🙂

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.