Ako sa nám darilo?

Poslušne hlásím, že jsem opět zde!

Tak ako pre všetkých študentov, aj pre mňa boli posledné týždne celkom hektické. Koniec polroka sa nebezpečne blížil a každý sa snažil zabrániť možnej katastrofe v podobe papiera, ktorý napokon aj tak pravdepodobne skončil v koši. No, už je to chvalabohu za nami. Opäť sa môžeme naplno venovať flákaniu a pomaly začať s psychickou prípravou na posledné dva týždne pred uzatváraním koncoročných známok. Alebo aj nie…

Možno si ešte pamätáte, že som sa kedysi v jednom z príspevkov zmienila o olympiáde ľudských práv. Spolu s mojím dobrým kamarátom Jurom Foltínom sa nám podarilo prebojovať do krajského kola. Čo to však tá OĽP je a ako prebieha?

 

Súvisiaci obrázok

 

 

Olympiáda ľudských práv je rovnako ako všetky ostatné školské olympiády vedomostná súťaž, ktorej sa môžu zúčastniť všetci stredoškoláci. Podobne ako jazykové olympiády, aj táto pozostáva z dvoch častí – písomnej a ústnej.

Prvú časť tvorí vedomostný test pozostávajúci z rôznych úloh. Je potrebné vedieť, kde sídli ktorá svetová inštitúcia a aká je jej funkcia, poznať podstatu rôznych dohovorov/zákonov a pamätať si kedy a kým boli prijaté… Nájdete tu články ústavy SR či rôzne modelové situácie, pri ktorých došlo k porušeniu ľudských práv. A samozrejme, treba mať všeobecný prehľad o tom, čo sa momentálne vo svete deje.

Druhá – ústna časť, je veľmi podobná maturite, hádam len s tým rozdielom, že nesedíte za zeleným stolom. Sami si vytiahnete otázku z téz, ktoré dopredu zverejnia a ktoré by ste si mali podrobne naštudovať. Dostanete pár minút na prípravu odpovede a potom svoj postoj prezentujete pred komisiou. Tak ako pri maturite, i tu sa náročnosť jednotlivých otázok líši. Môžu sa vás pýtať na udalosti z histórie, na obsah Deklarácie ľudských práv, ale aj na aktuálne problémy, ktorým čelí naša spoločnosť.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt human rights declaration

 

V kútiku duše som dúfala, že si vytiahnem Brexit, Orbána a autoritársky režim, ktorý v Maďarsku zavádza alebo rasovú segregáciu. Ale nieee, ja si vytiahnem trest smrti – asi jediný prípad, ktorý vo mne v súvislosti s ľudskými právami vyvoláva pochybnosti.

Uvedomujem si, že smrťou človeka nijako nepotrestám, aj to, že môže dôjsť k justičnému omylu (i keď pri dnešných technológiách je to veľmi nepravdepodobné). Tiež je to nemorálne, barbarské a neľudské. No ak zdravý človek vedome a úmyselne zabije desiatky nevinných ľudí (nebodaj ešte niekoho mne blízkeho), aký trest by mal potom dostať? Avšak, nedokázala by som naň nikoho odsúdiť a už vonkoncom nie ho vykonať. Mala som teda obhajovať názor, s ktorým nie úplne súhlasím, ale zároveň si nie som istá, či to, čo si myslím, je naozaj správne. Neviem. Pre mňa to bola veľmi ťažká otázka a odpoveď na ňu stále zvažujem.

Napokon som skončila jedenásta – ako úspešný riešiteľ. Berúc do úvahy, že nás tam bolo vyše 20 a ja bola som jednoznačne najmladšia, to nie je až také zlé. Navyše v škole ešte ani nemám občiansku. Trošku ma to však mrzelo, keďže na celoslovenské kolo postupuje prvých 8. Chýbalo mi len pár bodíkov… Ale ešte mám 2 roky na to, aby som to dokázala. Jurimu sa darilo o niečo lepšie, krásnym 5. miestom si vybojoval účasť na celoslovenskom kole. Gratulujem a držím všetky prsty. 🙂

 

 

Ak sa na to pozriem spätne, zisťujem, že to bola pre mňa obrovská skúsenosť. Počas prípravy som sa dozvedela množstvo nových informácii, bola som nútená pátrať, uvažovať a hľadať riešenia. Načerpala som inšpiráciu a nahliadla do problémov, ktoré ma predtým až tak nezaujímali alebo som ich doteraz nepovažovala za podstatné. No čo je hlavné, robila som to, čo ma skutočne baví a čím sa chcem v budúcnosti zaoberať. Už to bola v mojom prípade výhra. 🙂

A je tu ešte niečo, čo mi spravilo ohromnú radosť – ľudia. Mladí ľudia, ktorých zaujíma a trápi situácia v našej krajine. Ľudia túžiaci po informáciách, po možnostiach a v prvom rade po zmene, ktorá skôr či neskôr bude musieť prísť. Vtedy som si uvedomila, že nie som sama. Nie len tí, čo boli na OĽP, ale my všetci máme spolu ohromnú silu a disponujeme obrovským potenciálom, ktorý musíme využiť na to, aby sme spravili Slovensko miestom, kde sa oplatí žiť.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.