Pretože Zem je len jedna

„Máš aj doma taký bodrel, aký robíš vonku?! stálo na jednom z transparentov týčiacich sa vo vzduchu počas dnešného štrajku za budúcnosť v Bratislave. Tisícky študentov v 106 krajinách sveta dnes vymenili školské lavice za námestia a centrá miest, aby spoločne ukázali, že im záleží na budúcnosti našej planéty. Medzi nich patríme aj my, žiaci senického gymnázia.

 

 

Koncom augusta sa vtedy 15-ročná švédska tínedžerka Greta Thunberg vybrala namiesto do školy pred budovu švédskeho parlamentu. Vzala si so sebou aj niekoľko transparentov poukazujúcich na nebezpečenstvo klimatických zmien, ktoré ohrozujú prírodu i každého z nás. Vtedy jej ani len nenapadlo, čo všetko bude nasledovať po tomto na prvý pohľad „bezvýznamnom“ geste.

 

Súvisiaci obrázok

 

Klimatické podmienky na našej planéte sa rapídne zhoršujú. Odborníci tvrdia, že v roku 2030 už bude neskoro. Globálne znečistenie a plytvanie zdrojmi spôsobuje neustále zvyšovanie teploty, lesné požiare, či naopak snehový chaos a povodne. V podstate si ľudstvo tieto problémy privoláva samo. Mnohé živočíšne druhy sú na pokraji vyhynutia. Mestá sa strácajú v masívnych oblakoch smogu, niekde dokonca ľuďom neodporúčajú vychádzať z domu, školy i úrady sú zatvorené. Konzumácia mäsa a celkovo živočíšnych produktov stále stúpa, v dôsledku čoho rastie aj spotreba pitnej vody.

Niet pochýb o tom, že sme v klimatickej kríze a odbíja nám hodina dvanásta. Musíme začať konať. V prvom rade by mal ako vždy začať každý sám od seba – zredukovať množstvo odpadu, ktorý vyprodukuje a separovať ho, šetriť vodou, častejšie chodiť pešo a využívať viac verejnú hromadnú dopravu ako auto, aspoň trošku obmedziť mäso a podporovať lokálnych producentov kúpou ich výrobkov a produktov z ekologického poľnohospodárstva.

 

 

Verte mi, dá sa to. Celá Škandinávia takto funguje. Bohužiaľ, súčasná situácia je voči krajinám severnej Európy veľmi nespravodlivá. Oni pre zlepšenie klimatickej situácie robia maximum, no na druhej strane tu máme krajiny ako India, Kambodža, Laos, Singapur, Pakistan, Bangladéš,… Tie vyprodukujú enormné množstvo odpadu, ktorý sa dostáva do svetového oceánu, čo spôsobuje, že negatívny dopad na životné prostredie je globálny.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kambodja waste pollution

 

Nemyslím si, že je nevyhnutné ísť z extrému do extrému (tzv. no waste), a takisto sa z nás nemusia stať vegáni. Už malé zmeny môžu výrazne prispieť k zlepšeniu stavu životného prostredia a celkového zdravia našej planéty, a teda aj nás samých. Toto všetko je na báze dobrovoľnosti bežných ľudí, no aby sme dosiahli ešte väčší pokrok, musia aj vlády jednotlivých štátov podniknúť isté kroky. Tým prvým by mala byť transparentnosť a snaha o to, aby sa riziká klimatickej krízy dostali do povedomia ľudí.

Koncom roku 2015 bola podpísaná Parížska dohoda, ktorá predstavuje plán zameraný na obmedzenie globálneho otepľovania . Dlhodobým cieľom je redukcia tohto zvyšovania na 1,5˚C, taktiež zníženie emisií a záväzok rozvinutých krajín poskytovať rozvojovým krajinám finančnú pomoc na redukciu znečistenia a jeho predchádzaniu. A na znak „vďaky“ k tejto globálnej iniciatíve, od nej Donald Trump – hlava USA, štátu, ktorý má na klimatickej kríze hádam najväčší podiel, odstúpi.

 

Súvisiaci obrázok

 

Preto musíme robiť viac, zobrať situáciu do vlastných rúk a bojovať – proti masovému odlesňovaniu, nelegálnym skládkam, znečisťovaniu vody a ďalším problémom, ktoré sa dajú riešiť. Stavme na udržateľné zdroje a myslime nielen na nás, ale i na všetky budúce generácie. Pretože Zem, živá planéta, je len jedna.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.