Ako som obmedzila sociálne siete a začala sa skutočne socializovať

Nikdy som nebola extrémnym prípadom, že by som nedokázala na 5 minút odtrhnúť oči od obrazovky. Napriek tomu som už dlhšie mala pocit, že pobytom na sociálnych sieťach strácam značné množstvo času, ktorý by sa dal využiť oveľa efektívnejšie.  „Musím s tým niečo spraviť,“ povedala som si asi pred dvomi mesiacmi a začala som konať. S odstupom času vidím, že toto rozhodnutie bolo to najlepšie, čo som kedy mohla urobiť. Ak aj vy túžite po zlepšení vzťahov, väčšom množstve voľného času, slobode a nezávislosti od sociálnych sietí, možno sa práve teraz dozviete, ako na to.

 

Súvisiaci obrázok

 

Začnite postupne

Mojím pôvodným plánom bolo skoncovať so sociálnymi sieťami natvrdo. Avšak, potom som si uvedomila, že tak ako v politike alebo liečbe chorôb, aj v tomto prípade môže radikálne riešenie spôsobiť byť viac škody ako osohu. Preto je lepšie, ak na to pôjdete postupne. Môžete si určiť denný časový limit (napríklad hodinu) a snažiť sa ho neprekročiť. No mne osobne pripadá tento spôsob až príliš obmedzujúci. Momentálne fungujem tak, že si všetky správy či novinky pozriem ráno a večer, prípadne ešte raz v priebehu dňa, ak mi niekto dopredu povie, že ma bude potrebovať.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt news

 

Nájdite si alternatívu

Četovanie a „kontrolovanie“ instagramových profilov je často len výsledkom nudy alebo neprekonateľnej ľudskej pohodlnosti. Mnohokrát pritom zabúdame či vedome odkladáme povinnosti na dobu neurčitú, čo v konečnom dôsledku spôsobuje len stres a podpriemerný výsledok. Ak však vypnete mobil a zaklapnete laptop, zistíte, že máte času do aleluja. Nie len na školské či pracovné úlohy, ale aj iné veci, ktoré ste vždy chceli robiť, ale doteraz ste na ne nikdy „nemali dosť času“.  Zrazu môžete čítať, športovať, maľovať, učiť sa cudzí jazyk… skrátka robiť čokoľvek, čo vás baví a cítite, ako vás to obohacuje. Verte mi, niet nad ten pocit, keď viete, že robíte niečo, čo skutočne má zmysel.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt free time

 

Investujete do vzťahov

Človek je spoločenská bytosť a čas strávený v prítomnosti blízkych je svojím spôsobom magický. Osobne to považujem za najvyššiu formu pomoci,  pretože pomáhate im a zároveň aj sebe samému. Navzájom sa obohacujeme, učíme sa, budujeme vzájomnú dôveru. Či už ide o rodinné stretnutia, ktoré som ako dieťa tak strašne neznášala, výlety s partiou, alebo si len tak idem sadnúť s kamarátkou na kávu. Vďaka Facebooku pošlete správu rýchlo a nemusíte nikam chodiť, keď vám počasie nepraje, ale to, ako sa dotyčný cíti, či ho niečo trápi alebo či to, čo píše, myslí naozaj úprimne, žiadna aplikácia nezistí. Niekedy ani nemusíte nič hovoriť, stačí, že ste tam, kde máte byť a počúvate. Vzťahy sú piliere našich životov i celej spoločnosti. Čím pevnejšie sú, tým viac toho unesieme.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt time with friends

 

Vymaniť  sa zo zovretia akejkoľvek závislosti je nesmierne náročné. V mojom prípade síce nešlo o závislosť, no nutkaniu zapnúť internetové pripojenie som sa nevyhla. Ale ak človek naozaj chce, pôjde to. Začnite postupne a možno raz prídete na to, že žiaden Instagram, Snapchat či Facebook k životu nepotrebujete. Dúfam, že aj ja sa raz dočkám toho víťazného momentu, keď na všetkých svojich účtoch kliknem na tlačidlo zrušiť konto. 🙂

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.