… pretože každé dieťa si zaslúži byť dieťaťom.

Žijeme v 21. storočí, v čase obrovského vedeckého pokroku, kedy moc majú v rukách tí, ktorí vlastnia technológie. Staviame mrakodrapy, kupujeme najnovšie iPhony, zarábame milióny vďaka videám na Youtube a obrázkom na Instagrame… A pritom stále je tu štvrtina svetovej populácie, ktorá deň čo deň chodí 12km pešo po vodu a nemá čo dať do úst.

Sme šťastná a zároveň neuveriteľne nevďačná generácia. Už vyše 70 rokov Európa nezažila žiaden globálny vojnový konflikt, pričom vo svete je dnes najviac vojnových konfliktov za posledných asi 30 rokov. Či už je to Južný Sudán, Afganistan, Stredoafrická republika, ďalej Irak, Jemen, Sýria, Mali, Somálsko, Líbya, Ukrajina alebo Bangladéš i Mjanmarsko. V našej krajine sa však boje neodohrávajú, preto možno máme pocit, že všade vo svete je bezpečne. Bohužiaľ to tak nie je. Na to, aby sme sa k tejto ideálnej predstave aspoň trochu priblížili je tu mimo iných organizácii aj Unicef.

Unicef je detský fond Organizácie spojených národov, čo je najvplyvnejšia svetová organizácia, ktorej hlavným cieľom je zachovanie mieru vo svete. Bavíme sa o 41 miliónoch detí v 59 krajinách  sveta, ktoré potrebujú nejakú formu pomoci. Buď sa ocitli v pazúroch vojny alebo bojujú s následkami prírodnej katastrofy. Unicef poskytuje ľuďom (najmä deťom) rôzne formy pomoci: základné životné potreby ako sú voda a jedlo, zdravotnú starostlivosť, taktiež pomáha obetiam násilia, sexuálneho zneužívania a v neposlednom rade ponúka možnosť vzdelávania sa.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

Veľa ľudí má skreslený pohľad na to ako Unicef vlastne funguje a ako pomoc prebieha. Myslia si, že ide o bohatú organizáciou, ktorá je financovaná priamo z OSN, no opak je pravdou. Všetky peniaze sú od darcov. A čo sa samotnej pomoci týka, nepredstavujte si, prosím, belocha obklopeného desiatkou malých čiernych detí, ktoré sa mu vešajú okolo krku. Pointou podporných programov je to, aby sa postihnuté, resp. rozvojové krajiny vedeli postaviť na vlastné nohy, nie vyvolať v nich ešte väčší pocit závislosti a vykorisťovania európskymi mocnosťami.

Ako pri všetkom, aj v prípade informácii o humanitárnej pomoci, zohrávajú veľkú úlohu médiá. V momente keď niekde vypukne vojna alebo dôjde k inému nešťastiu, sú toho plné obrazovky. Po čase to však prestane byť pre verejnosť zaujímavé a zabudne sa to. Dobrým príkladom je konflikt na východe Ukrajiny, ktorý naďalej prebieha, aj keď sa o ňom píše už len sporadicky. Je úplne bežné, že po strechách domov behajú snajperi. Deti síce chodia normálne do školy, ale v pozadí stále počujú streľbu a výbuchy granátov.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Za zmienku tiež stojí situácia v utečeneckých táboroch. Nie sú to žiadne malé kempy, ale hotové mestá. Najväčší z nich – Dadaab, sa nachádza v Keni a žije tu zhruba 215 000 ľudí. Niektorí sem utiekli pred vojnou, iní sa tu priamo narodili. V podstate sú len 3 možnosti ako sa človek môže odtiaľ dostať: požiadať o azyl v inej krajine, ísť študovať na univerzitu alebo sa vrátiť domov – s tým že nemá istotu či jeho dom stále stojí. Preto je veľmi dôležité, aby mali deti prístup k vzdelaniu a mohli tak v budúcnosti žiť plnohodnotný život.

Toto je len zlomok z množstva vecí, ktoré Unicef robí. Nedá sa však pomôcť každému, nemáme toľko prostriedkov. Mnohokrát je to práve o rozhodnutí, komu ju nemožno poskytnúť a následnom vysvetlení, prečo ju nemôže dostať. Napríklad: Na Ukrajine bolo treba opraviť 800 domov, ktoré boli poškodené v bojoch medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou. Avšak financie postačovali len na opravu 30 domov. A teraz vysvetlite rodine, prečo susedov dom opravíte a ten ich nie. Sú to nesmierne ťažké rozhodnutia.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Aby sme mohli pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí, logicky potrebujeme čo najviac prostriedkov. Aj ty nám môžeš pomôcť. Najlepšie prostredníctvom programu Svetový rodič, čo je mesačný príspevok 7€ alebo v rámci zbierok ako je napr. Modrý gombík. Pre nás je však lepšie dostávať menšie príspevky, ale častejšie. Môžeme si tak robiť zásoby a vieme potom efektívnejšie naplánovať pomoc. Stačí sa zaregistrovať na www.unicef.sk a my ťa budeme pravidelne informovať o tom, na čo boli tvoje peniaze použité. 

Mysli na to, že svetové problémy sa týkajú nás všetkých. Buď vďačný za to, čo máš, lebo nie všetci mali v živote také šťastie ako ty. Nie každý sa v detstve hrával vonku na ihrisku, zbieral Pokémon kartičky a napchával sa sladkosťami. Nebuď ľahostajný a staň sa aj ty svetovým rodičom, pretože každé dieťa si zaslúži byť dieťaťom.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.