Slováci a ich postoj k politike

Po nekonečných bojoch za národné práva a slobodu sme sa konečne dočkali vytúženej „demokracie.“  Nanešťastie, na tú ozajstnú si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Počnúc Mečiarom, končiac súčasným fungovaním našej republiky, ľudia, žiaľbohu, stále nevedia, ako taká skutočná demokracia vyzerá. Navyše, niekedy mám  pocit, že to ani vedieť nechcú.

Prečo je vyše 60% volebná účasť vo Francúzsku považovaná za nízku a u nás pomaly za rekordne vysokú? Prečo v iných krajinách ľudia neváhajú vyjsť do ulíc a dožadovať sa svojich práv a Slovač ako poslušná ovečka počúva rozkazy svojho „nenažraného“ baču?  Pravda, svoj podiel má na tom nulový patriotizmus a hrdosť, ktorú v nás nikto nikdy nepestoval. Na čo by sme vôbec mali byť pyšní, keď sme celé stáročia trpeli pod nadvládou iných národov? Keď polovica sveta nedokáže Slovenskú republiku nájsť na politickej mape Európy a trištvrtina netuší, kde sa vôbec nachádza?

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovensko karikatura politika

 

Ľudia žijúci na tomto území sa rodili do obrovského utrpenia a umierali v ešte väčšom. Storočia žili v úplnom bezpráví a trvalo celé veky, kým sa z tejto šlamastiky dostali. Neskôr za komunizmu opäť upadli, nikto nemal právo na vlastný názor, sloboda prejavu neexistovala, ľuďom zapchávali ústa, zakázali vieru a deťom vtĺkali do hláv všemožné hlúposti, cieľom sa stali nedosiahnuteľné ideály.

Je to akoby sme dostali do rúk dar – všetko vyššie spomenuté by už malo byť navždy preč. Už takmer 30 rokov tu máme „demokraciu“, no ešte stále sme sa nenaučili s ňou správne narábať. Mnohí občania sa neprestali považovať za bezmocné ovečky, ktorých názor nemôže nič zmeniť – a práve to je tá najväčšia chyba. Nie je to jedna ovečka, takých sú tu státisíce! A verte, či nie, názor toľkého množstva ľudí má svoj význam!

Tu nám vznikajú ďalšie problémy:

  • Paradoxne najľahšie ovplyvniteľní starší občania si najťažšie zvykajú na nové veci a možnosti. Stále žijú v nostalgii s jednotnou kandidátkou a niečo im brániť prijať ponúknutú šancu.
  • Niektorí ľudia myslia veľmi neohrabane a keď si nevedia vybrať z množstva solídnych kandidátov, často siahnu po riešení v podobe extrémizmu, ktorý sa im zdá byť jediným možným východiskom.
  • Sú medzi nami aj takí, ktorí nemajú chuť veci meniť alebo ich verejný život vôbec nezaujíma. Zvyčajne sú politicky i finančne negramotní a týmto záležitostiam nepripisujú veľký význam. Berú ich ako daný fakt, no takto sa vzdávajú možnosti podať iným pomocnú ruku.

Musíme zabudnúť na to, čo tu bolo, prestať hľadieť do minulosti a sústrediť sa na to, čo nás ešte len čaká. Ak chceme ovplyvniť fungovanie našej spoločnosti, v prvom rade treba zmeniť mentalitu ľudí. Slováci si musia uvedomiť, že ani jeden z politikov nesedí v Národnej rade svojím vlastným pričinením. Len my sme tí, ktorí im dávajú moc svojimi hlasmi a bez nás by boli úplne bezmocní. Základom existencie politiky sme my, občania – obyčajní ľudia. A politici by mali zastupovať v prvom rade nás a naše záujmy, nie svoje vlastné. A nech mi nikto nehovorí, že medzi stovkami kandidátov, či už do parlamentných alebo župných volieb, sa nenájde pár ľudí hodných vášho hlasu. Sú však aj prípady, kedy by sme si vybrali osobnosti, no bohužiaľ sú na kandidátkach rôznych politických strán. To je však chyba volebného systému.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovensko karikatura

 

Ak chceme túto krajinu posunúť dopredu, musíme v prvom rade začať od seba. Tí, ktorí máte možnosť voliť, protestovať, vyjadriť svoj názor, choďte! Naši predkovia za to roky bojovali a pri pohľade na nízku percentuálnu účasť v akýchkoľvek voľbách sa točia v hroboch ako ventilátor. Myslite na to, že tí, ktorí teraz poťahujú nitkami tu už o chvíľu nebudú a príde rad na nás. Len my, čo si nepamätáme pionierske šatky a  zástupy ľudí čakajúcich so „sieťovkami“ v rade na pomaranče môžeme z našej vlasti urobiť to, o čom snívame, že z nej jedného dňa bude.

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.