Americký sen Donalda Trumpa

Politická situácia na Slovensku je často označovaná slovkom tragédia, v prípade Spojených štátov by sa skôr hodil výraz komédia. Dalo by sa povedať, že v tejto ,,krajine snov a neobmedzených možností“ vládne timokracia, t.j. moc a vplyv občanov závisí od veľkosti ich majetku. Jednoducho povedané – Máš peniaze, patrí ti svet. Nemáš peniaze, si totálny úbožiak. Muž, ktorý teraz sedí v prezidentskom kresle je toho jasným dôkazom.

Víťazstvo Donalda Trumpa prekvapilo celý svet a mnohokrát možno i jeho vlastných voličov. Našli sa aj takí, ktorí mu odovzdali hlas len tak zo žartu a ani vo sne im nenapadlo, že by mohol pani Clintonovú poraziť. Veľké oči zrejme nemala ani jeho vlastná manželka, ktorá jeho zvolením, podľa všetkých predpokladov, nebola veľmi nadšená.

Problém tohto muža spočíva najmä v tom, že bol zvyknutý robiť čokoľvek, na čo si zmyslel. Bohužiaľ, momentálne zastáva pozíciu, kde si to jednoducho nemôže dovoliť. Jeho rozhodnutia totiž nepostihnú ,,len“ tých vyše 320 mil. Američanov, ale ich dôsledky pocíti celý svet. Už počas pár mesiacov svojho účinkovania v úrade prezidenta stihol spôsobiť poriadny rozruch a vlna nespokojnosti stále narastá.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt trump karikatura

 

Tak ako každý politik, aj on má široký repertoár nereálnych sľubov. Veľakrát ide dokonca sám proti sebe. Napríklad keď sľuboval, že zničí ISIS a niekoľko dní na to podpísal obchodnú dohodu na dodanie zbraní za 300-400 miliárd amerických dolárov Saudskej Arábii. Známy je aj vďaka svojmu pohŕdaniu imigrantmi, pričom jeho bývalá i terajšia manželka pochádzajú z krajín východnej Európy. K jeho narážkam na adresu žien alebo ľudí s tmavšou farbou pleti sa hádam bližšie vyjadrovať netreba.

Ťažko povedať, či je tento muž tým pravým človekom, ktorý by mal sídliť v Bielom dome. Mnohí dávajú jeho víťazstvo za vinu ,,zlému“ volebnému systému. Ak by však zvíťazila Clintonová, spôsob voľby by nebol označovaný za chybný a Trump by sa stal porazeným hrdinom. Na druhej strane je pravdou, že systém – čo človek, to hlas, by bol jednoznačne spravodlivejší. Nemožno však poprieť, že voliči skôr riešili, ktorý z týchto dvoch kandidátov je pre nich menším zlom.

Možno sa však stane zázrak a 45. americký prezident si konečne vstúpi do svedomia. Buď ho do toho dotlačí verejnosť alebo k tomu dospeje sám. Držím mu preto všetky palce. Chcel predsa spraviť Ameriku opäť veľkou.

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.