Politické režimy vo svete

Vzťahy medzi vládou a obyvateľstvom sa v rozličných krajinách a epochách formovali odlišným spôsobom. Spôsob, organizovanie týchto vzťahov sa nazýva politický režim. V niektorých oblastiach sveta stále vládnu jednotlivci alebo úzke zoskupenie ľudí, ktorí svoje názory často presadzujú silou. Na druhej starne máme väčšinu vyspelých štátov, kde prevláda legitímna moc, teda závisí od všeobecnej vôle spoločnosti a opiera sa o zákony. Na Zemi hádam nejestvuje krajina, v ktorej by sa po celú dobu jej existencie uplatňoval iba jeden politický režim. Táto zmena je zvyčajne dosiahnutá násilím, revolúciou alebo štátnym prevratom. Politických režimov je mnoho, niektoré sú staršie, iné vznikli v nedávnej minulosti a v dnešnej dobe sú zastúpené takmer všetky doposiaľ známe. Ktovie, či sa o chvíľu neobjaví niekto s novou ideológiou. Poďme sa však bližšie pozrieť na tie, ktoré sú nám už známe.

Diktatúra

Vláda jedného človeka so sebou vždy nesie riziko, že moc bude zneužívať vo svoj osobný prospech ( Cézar v Ríme, Napoleon vo Francúzsku, Hitler v Nemecku,… ). Diktátor má neobmedzenú moc, povyšuje seba samého nad zákony, ktoré majú len jediný význam – posilnenie jeho moci. Charakteristická je pre ňu cenzúra, neexistujúca sloboda prejavu, vzájomné udávanie sa. Civilné obyvateľstvo je takmer nesvojprávne, preto sa nemožno čudovať, že tí odvážnejší z týchto krajín utekajú, čo však nie je vôbec jednoduché a často pri tom prídu o život.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hitler

Komunizmus

Tomuto politickému režimu som venovala osobitný článok. Pointou komunizmu je, že bohatstvo a moc majú byť spravodlivo rozdelené medzi všetkých ľudí. Znie to pekne, pravda? No realita je niekde úplne inde, pretože obyčajne si všetku moc ponechajú vedúci predstavitelia krajiny a obyvateľstvo príde takmer o všetku slobodu a práva. Tento politický režim by sa dal nazvať aj predsieňou diktatúry, pretože na tú sa väčšina krajín, nasledujúcich túto ideológiu zmenila ( ZSSR, Vietnam, KĽDR,… )

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stalin

Vojenskí velitelia

Dodnes existujú krajiny, donedávna napríklad aj Somálsko, kde sa moc sústredila v rukách vojenských veliteľov.  Vrcholným orgánom výkonnej moci teda nebola vláda, ale armáda. Toto štátne ,,zriadenie“ je veľmi nestabilné a mnohokrát končí vzburou samotného vojska alebo občianskou vojnou. Krajiny sú poznačené neutíchajúcimi konfliktmi a obyvatelia žijú v permanentnom strachu a neistote.

Súvisiaci obrázok

,,Falošná“ republika

Toto je prípad dnešnej KĽDR, s ktorou slovo republika vôbec nesúvisí. V skutočnosti tu vládne autoritatívny režim a všetko má pod palcom jediná osoba – vodca Kim Čong-un. Parlament je obsadený jeho poskokmi a výsledky volieb sú totálne zmanipulované a neobjektívne. Často sa stáva, že existuje iba jeden kandidát. V niektorých krajinách vrátane spomínanej Severnej Kórey, je ,,prezident“ zvolený na doživotie a dokonca určuje svojho nástupcu ( Bielorusko ).

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kldr

Konštitučná monarchia

Týka sa predovšetkým Európskych štátov, ktoré boli v minulosti monarchiou ( Veľká Británia, Holandsko, Švédsko, Španielsko,… ) Panovník tu vykonáva len reprezentatívnu funkciu a právomoci nemá takmer žiadne. Členovia kráľovskej rodiny sú pod drobnohľadom médií a ich prešľapy, výroky a iné kuriozity sú zlatou baňou pre miestne bulvárne noviny. Čo však obyčajným ľuďom prekáža najviac je to, že tieto početné rodinky žijú práve z ich daní.

Súvisiaci obrázok

,,Ropná“ monarchia

Typ monarchie rozšírený najmä na Blízkom východe, konkrétne v Saudskej Arábií. Ekonomika týchto štátov za posledné roky rapídne stúpla vďaka obrovským zásobám nerastných surovín, predovšetkým ropy. Na čela stojí kráľ, ktorý vládne takpovediac neobmedzene. Významnú úlohu v spôsobe spravovania štátu tu zohráva náboženstvo, v tomto prípade islam, tým pádom aj postavenie žien v spoločnosti je v našom ponímaní neetické. Dobrou správou však je, že súčasný panovník sa usiluje o zlepšenie tejto situácie. Prednedávnom bol ženám povolený vstup na futbalové štadióny a takisto aj riadenie motorových vozidiel. Stále je to však nič v porovnaní s drvivou väčšinou krajín sveta, kde obom pohlaviam prislúchajú rovnaké práva.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dubai sheikh

Demokracia

Konečne sa dostávame k tzv. ideálnemu štátnemu zriadeniu, za ktoré sa preliali hektolitre krvi a padlo mnoho životov. Demokracia je založená na rešpektovaní ľudských práv a základných občianskych slobôd. Nežijeme však v starovekom Grécku, odkiaľ tento politický režim pochádza. Nehlasujeme preto už pomocou hlinených črepov, ale volíme si svojich zástupcov – poslancov, ktorí to robia za nás. Výnimkou sú petície a referendá, kedy všetko závisí od nášho podpisu/hlasu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt democracia

Politických režimov sa vo svete vystriedalo mnoho: Aténska demokracia, Rímska republika, Absolutizmus, Totalita, atď. Ja som sa Vám pokúsila objasniť tie, ktoré sa uplatňujú v dnešnej dobe. K všeobecnému vzdelaniu predsa patrí aký-taký prehľad o fungovaní súčasného sveta. Ako som už v úvode naznačila, jedného dňa sa možno objaví niekto s novou myšlienkou a možno sa presadí ďalší politický režim. Ťažko určiť hranice ľudského zmýšľania, preto sa nechajme prekvapiť a možno sa toho ešte dožijeme.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.