Beseda s pánom prezidentom

Minulý týždeň na naše gymnázium zavítala vzácna návšteva. O svojom životnom príbehu nám prišiel porozprávať sám prezident Slovenskej republiky – pán Andrej Kiska. Rada by som sa s vami podelila o svoje dojmy a pokúsim sa zrekapitulovať, čo nám hlava štátu vo svojom motivačnom prejave odkázala.

 

Veľmi príjemne ma prekvapilo, ako v skutočnosti vyzerá. Je vysoký a štíhly, navyše pôsobil oveľa uvoľnenejšie ako v televíznej obrazovke. Vyjadroval sa veľmi jasne, tak, aby mu každý rozumel a opakoval viacero vecí, ktoré už v minulosti spomenul. Začal však trošku netradične, keď sa nás pýtal čo a kde by sme chceli študovať. Keď zazneli slová medicína, technika alebo právo, nebola núdza o zdvihnuté ruky. No keď sa spomenulo učiteľstvo, zrazu ich bolo ako šafranu, čo pána prezidenta navidomoči sklamalo.

 

Prízvukoval nám, aby sme boli nároční pri výbere vysokej školy. Podobne ako ja, aj on je toho názoru, že na Slovensku máme veľa nekvalitných, zbytočných škôl, ktorých študenti nemajú žiaden styk s praxou a ktorých absolventi sú bez šance uplatniť sa vo svojom odbore. Na druhej strane je tu aj množstvo špičkových fakúlt, kde sa oplatí podať prihlášku. Treba sa skrátka rozhodnúť správne alebo ísť študovať do zahraničia. Veľmi pekne sa vyjadril na adresu učiteľov, lebo práve oni sú ,,tvorcovia budúcnosti“ a najmä im vďačíme za všetko, čo nás v živote čaká. Preto by bol veľmi rád, ak by sa o toto finančne nedocenené, no zároveň však krásne a mimoriadne dôležité povolanie, zaujímalo viac mladých ľudí.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Okrem školstva kritizoval tiež zdravotníctvo, obrovskú korupciu, justíciu a mnohé ďalšie veci, denno-denne spomínané v médiách. No nezostal len pri kritike. Vyzdvihol prácu viacerých politikov, napr. bývalého ministra financií, Ivana Mikloša, pani Luciu Žitňanskú – bývalú ministerku spravodlivosti, ale aj Tomáša Druckera, ktorý ešte nedávno zastával post ministra zdravotníctva. Takisto pochválil organizátorov protestov Za slušné Slovensko a všetkých ľudí, čo vyšli do ulíc.

 

Rozprával nám aj o svojej minulosti, ako sa od nuly vypracoval na úspešného podnikateľa. Mohol si dovoliť takmer všetko, ale uvedomil si, že zmyslom života nie je plytvanie, ale obdarúvanie. Uvedomil si, že sú tu aj ľudia, ktorí nikdy nikomu nič zlé nespravili a predsa nemajú také šťastie, ako on. A práve preto sa rozhodol založiť nadáciu Dobrý Anjel, aby mohol robiť to, čo robí najradšej – pomáhať druhým.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Spomenul aj zopár negatívnych zážitkov, či už v spojitosti s Dobrým Anjelom alebo pôsobením v úrade prezidenta. Nie je to jednoduchá práca, najmä keď sa na vás z každej strany valí špina, ktorá má niekedy od pravdy na kilometre ďaleko. Priznal, že ako prezident určite urobil aj chybné rozhodnutia, ale o tom je život, nikto nie je dokonalý. Tvrdil však, že do politiky nikdy ísť nechcel a k tomuto kroku ho vyprovokoval hnev. ,,Slovensko je taká krásna krajina s toľkými úžasnými ľuďmi, jediné, čo je tu zlé sú politici,“ povedal a odôvodnil tak svoje rozhodnutie vstúpiť do tej obrovskej špiny. Vravel, že mohol pokojne odletieť niekam na Maledivy a ležať na pláži s vyloženými nohami a to, čo sa deje tu, mu mohlo byť ukradnuté. On však chce pomôcť tejto krajine a bude preto využívať všetky svoje prostriedky, ktoré mu jeho funkcia dovoľuje.

 

Pravdaže, nájdu sa aj ľudia, ktorí z neho nie sú dvakrát nadšení. Hovoria o ňom ako o úžerníkovi a podvodníkovi. Každý má právo na vlastný názor a všetci vieme, že nikto nie je bez hriechu a v politike či biznise už vonkoncom nie.

 

Podobne ako ja, aj on verí, že budúcnosť sme my – mladí, a želal by si, aby sa čo najviac mladých ľudí zaujímalo o politiku a celkové dianie vo svete. Nemusíme všetci kandidovať za poslancov do parlamentu, ale je dôležité, aby sme si vedeli vytvoriť vlastný názor a robiť všetko preto, aby sa naša krajina posunula vpred. Vie, že tu žije množstvo talentovaných, šikovných ľudí, ktorí niekedy v budúcnosti dokážu veľké veci. A práve toto sú hrdinovia našej republiky, na ich pleciach spočíva budúcnosť tejto krajiny. Len nesmú ujsť, pretože oni sú jediní, kto môže niečo zmeniť, kto môže Slovensko spraviť krajinou, na ktorú by sme boli pyšní a bolo by v nej radosť žiť.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

Zdieľať:

2 thoughts on “Beseda s pánom prezidentom

  1. Adelka, veľmi pekný článok – riport! Ďakujem za Tvoje texty, ktoré sú múdre, výstižné, zaujímavé.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.