O Európskom parlamente z prvej ruky

Neviem, čomu resp. komu presne za to vďačím, no v Senici nám v poslednej dobe vypukol veľký ,,besedový boom“.  Možnosť stretnúť sa s ostrieľanými ľuďmi z brandže je vždy dobrou skúsenosťou a takéto príležitosti sa jednoducho neodmietajú. Možno sa opakujem, ale stále vravím, že šance sú to na to, aby sme ich brali. Nedávno sa nám naskytla ďalšia. Na jednu z našich stredných škôl zavítalo zvučné meno – politik, diplomat, bývalý minister zahraničných vecí a v súčasnosti člen Európskeho parlamentu Eduard Kukan.

 

 

Tento príjemný starší pán ma už hneď zo začiatku zaujal svojím darom reči a rýchlo som sa započúvala do jeho rozvážneho hlasu. Už na prvý pohľad pôsobí ako pravý diplomat. Mnohí z nás vnímajú europoslancov ako ľudí, ktorých mená sa skloňujú  len počas volieb a potom o nich 5 rokov niet ani chýru ani slychu. Na ich obranu však treba podotknúť, že za to nesú zodpovednosť naši domáci politickí predstavitelia a média, nie oni sami. Pretože v najmocnejšej európskej inštitúcií sa toho deje naozaj veľa. A práve o tom nám pán Kukan trpezlivo porozprával.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Témou číslo 1 sú tu jednoznačne prípravy na odchod Veľkej Británie z EÚ, teda Brexit. Podľa jeho slov sú rokovania veľmi namáhavé, zdĺhavé a častokrát nudné. Trvajú až do vtedy, kým sa obe strany na niečom nedohodnú. On osobne je zástancom takých riešení, ktoré neuškodia ani Británii, ani Európskej únii. Keďže výsledok referenda prekvapil aj samotných Britov, chvíľu im trvalo rozmyslieť si, čo vlastne chcú. Preto je v tomto prípade veľmi ťažké nájsť kompromisy.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Veľkým problémom je samozrejme aj migračná kríza – obrovský prílev prevažne ekonomických migrantov do Európy. Istotne viete, že Slovensko odmietlo prijať povinné utečenecké kvóty. Stali sme sa tak terčom celosvetovej kritiky, označili nás za rasistov a xenofóbov. Povedzme si však úprimne, ak človek naozaj uteká pred nebezpečenstvom, tak sa usadí v prvej slobodnej krajine a je šťastím bez seba, že si zachránil holý život. Žiaľ, drvivá väčšina týchto ľudí opúšťa svoju vlasť najmä z ekonomických dôvodov. ,,Ich cieľom nie je zostať na Slovensku, oni chcú ísť do Nemecka, do Švédska,… jednoducho do bohatších štátov únie,“ odôvodňuje pán Kukan tento krok.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Ďalej sa debaty točia okolo potencionálnych adeptov na vstup do EÚ, konkrétne ide o balkánske štáty– Srbsko, Čierna Hora, Macedónsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko a Kosovo. Je to však beh na dlhé trate, pretože situáciu veľmi komplikujú nestabilné režimy a rozpory v rámci jednotlivých štátov. Rovnako aj napäté vzťahy medzi niektorými z nich, ktoré pretrvávajú už od rozpadu bývalej Juhoslávie.

 

 

A keď už prišla reč na situáciu na Balkáne, rozhodli sme nahliadnuť trošku hlbšie do tejto témy. Z nášho ,,gympláckeho kútika“ zaznela nie veľmi príjemná, no určite oprávnená otázka a myslím si, že by bola veľká škoda ju nespomenúť:

  • ,,Väčšina členských štátov EÚ uznala samostatnosť Kosova, ktoré si ju vydobylo násilím. Podobné ambície má aj Katalánsko (najprosperujúcejší španielsky región), ktoré sa tento problém rozhodlo riešiť diplomatickou cestou, no jemu sa Európska únia otočila chrbtom. Je to očividne nespravodlivé. Používa teda únia dvojaký meter?“ 

Zrejme to nebude žiadne prekvapenie, keď vám povie, že ho táto otázka poriadne zaskočila. Odpovedal však, že oddelenie Katalánska by bolo protiústavné (násilné oddelenie Kosova nebolo?), no napokon prezradil, že na samostatnosti Kosova majú nemalý podiel Američania.

 

Obrázkové výsledky pre: kosovo serbia

 

Ľudí odjakživa láka objavovanie tajomstiev dávnej i blízkej minulosti, obzvlášť v prípade vplyvných ľudí. Príkladov je mnoho – staroveké civilizácie, stredoveké legendy, intrigy v cirkvi, politika, kšefty,… No a politické začiatky tohto významného človeka sa zrodili v dnes už nie dvakrát obľúbenej strane – v Komunistickej strane Československa, z ktorej však po revolúcií vystúpil. Preto bola na mieste aj takáto otázka:

  • ,,Čo spôsobilo, že Ste po roku 1989 opustili  KSČ a pridali sa k Demokratickej strane?“

 Tu ma pán europoslanec svojou odpoveďou príjemne prekvapil. Nezatĺkal, zveril sa nám, že kedysi veril v správnosť komunistickej ideológie, no neskôr zistil, koľko zla táto strana napáchala a že tento prístup prinesie viac škôd ako osohu. Priznať si vlastnú chybu je niekedy naozaj ťažké a ja osobne si veľmi vážim, keď to ľudia dokážu urobiť a o to viac, keď tieto slová vychádzajú z úst tak vysoko postaveného človeka, akým je pán Kukan.

 

Mňa osobne zaujímalo predovšetkým jeho pôsobenie v OSN, kde by som jedného krásneho dňa chcela pracovať i ja. On sám účinkoval vo výbore pre ľudské práva, ktoré sú mi zo všetkých najbližšie. Vysvetlil mi, v čom tento džob spočíva, ako to všetko funguje a ja som sa len utvrdila v tom, že toto je presne to, čo chcem v živote robiť. Tak mi prosím držte palce 🙂

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Pýtali sme sa aj na nový zákon týkajúci sa ochrany osobných údajov. Ten  totiž  zahŕňa takmer všetko, keďže k spracúvaniu vašich osobných údajov dochádza úplne všade – kamerové systémy, fotografie, objednávky, evidencie o žiakoch, zamestnancoch, pacientoch atď. Veľmi laicky povedané, ak chcete narábať s osobnými údajmi niekoho iného (či si to uvedomujete alebo nie), potrebujete na to jeho súhlas. Patrične to skomplikovalo život podnikateľom, úradníkom, ale aj štátnym zamestnancom a mnohým ďalším. Ako hlavnú príčinu zavedenia tohto zákona uviedol pán Kukan boj proti terorizmu. Či to prinesie citeľné zlepšenie ešte len uvidíme.

 

Obrázkové výsledky pre: zakon o ochrane osobnych udajov

 

Aby som to všetko zhrnula, táto beseda mi toho dala naozaj veľa. Obohatila ma o množstvo nových poznatkov z histórie alebo geopolitiky. Stretnutia tohto typu považujem za neskutočne efektívny spôsob výuky a vždy si odtiaľ niečo odnesiem. Navyše to vo vás vyvolá nové otázky, na ktoré budete chcieť poznať odpoveď. Hlavne keď ich potom rozoberáte s takými úžasnými chalanmi, s ktorými sme vytvorili fantastický tím. (Ďakujem chlapci, ste skvelí!) 😉 A ak pán Boh dá a ja raz naozaj budem sedieť v Bezpečnostnej rade OSN, určite si na pána Kukana v dobrom spomeniem.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.