Goodbye EU!

O pár mesiacov to bude 2 aj pol roka odkedy sa občania Veľkej Británie rozhodli opustiť po viac ako štyridsiatich rokoch členstva Eurόpsku úniu. Mnohí nad touto skutočnosťou len zalamovali rukami a neveriacky krútili hlavami. Viacerí sa však tešili a otvárali šampanské. Po istom čase sa vraciam k takpovediac čisto politickej a veľmi vážnej téme, zdržím sa preto hlúpych komentárov či narážok a pokúsim sa rozobrať túto problematiku naozaj objektívne. Pretože svet nie vždy funguje tak, ako to vnímame alebo ako by sme ho chceli vnímať my.

 

Čo je to Brexit?

Británia a exit (= výstup, koniec): odchod Spojeného kráľovstva z 27-členného hospodárskeho a politického partnerstva – z Eurόpskej únie.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt brexit

 

Prečo opúšťa Veľká Británia EÚ?

Posvieťme si na 3 hlavné dôvody:

 

  •  Ekonomika: Odporcovia EÚ tvrdili, že ide o nefunkčné ekonomické spoločenstvo. EÚ nedokázala riešiť hospodárske problémy, ktoré sa na kontinente vyvíjali už niekoľko rokov (napr. grécka kríza alebo 20% nezamestnanosť v krajinách južnej Európy). To nevylepší ani zhruba 4% nezamestnanosť v Nemecku. EÚ ako celok ekonomicky stagnovala. Jedným z argumentov za zotrvanie bola predtucha ekonomickej katastrofy, avšak zotrvanie v stagnujúcej organizácii sa Britom nepozdávalo. Verili, že svoje problémy dokážu riešiť efektívnejšie sami. Takisto si nemysleli, že by sa im EÚ vyhrážala obchodnými sankciami, pretože tretím najväčším obchodným partnerom Spojeného kráľovstva je Nemecko. A obchodná vojna s Britániu je to posledné, čo by si Nemci želali. Rovnako nikto nečakal, že sa najväčšie svetové banky presídlia z Londýna do Frankfurtu. Anglická metropola je predsa obrovským finančným centrom už niekoľko storočí a táto myšlienka sa britským finančným expertom zdala nereálna. No aj majster tesár sa sem-tam utne.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt british economy

 

  •  Nacionalizmus: Ak sa pozrieme na mapu sveta z 19. storočia, zistíme, že Veľkej Británii patrila asi polovica sveta. Britský ľud stále vníma svoju vlasť ako koloniálnu veľmoc, schopnú plnej nezávislosti a sebestačnosti. Viaceré medzinárodné finančné, obchodné i obranné organizácie ( napr. NATO alebo samotná EÚ) čelia stále narastajúcej kritike. Nielen to, v každej krajine sa nájdu politici, ekonόmovia alebo businessmani ( Marine Le Pen, Marián Kotleba,…) , ktorí zastávajú názor, že tieto organizácie už stratili svoj pôvodný zmysel. Na Brexite sa vo veľkej miere podieľa tiež migračná kríza. Niektorí lídri tvrdili, že pomoc utečencom je morálnou povinnosťou, no v Spojenom kráľovstve bolo prisťahovalectvo závažným problémom už dávno pred jej vypuknutím. Prítomnosť toľkých migrantov úplne preformovala pôvodnú spoločnosť a významne ovplyvnila život v celej krajine. Ako by to potom vyzeralo, ak by ich tam prišlo ešte ďalších pár miliόnov? A toto je niečo, čo Eurόpska únia nevedela pochopiť.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt british people

 

  •  Fiasko vedúcich strán: V čele britskej vlády momentálne stoja dve strany – Konzervatívci a Labouristi. Tieto dve krídla chceli silou-mocou udržať svoju krajinu v EÚ, proti boli niektoré opozičné strany (napr. Demokratická únia alebo UKIP). Dokonca sa vytvorila ďalšia zložka tvorená členmi vládnucich strán, ktorí nesúhlasili so zotrvaním a pridali sa k opozícií, čo taktiež zavážilo. Britskí novinári píšu, že Brexit bol hlasom proti britskej elite. Voliči si údajne mysleli, že politici, vedúci predstavitelia a inteligencia takto stratia právo kontrolovať systém. Do toho však ja ako Slovenka veľmi nevidím.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt theresa may and jeremy corbyn

 

Čo sa deje teraz?

 Ako mi povedal europoslanec pán Eduard Kukan, stále prebiehajú mimoriadne namáhavé rokovania. Výsledok referenda bol prekvapením aj pre samotných Britov, preto je tento proces taký zdĺhavý. Vraj ani presne nevedia, o čom majú vlastne rokovať. A to je dôvod, prečo sa v médiách čoraz častejšie objavuje pojem Brexit bez dohody, čo by znamenalo:

 

  • zánik voľného obchodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ – všetky obchodné transakcie by sa výrazne skomplikovali
  • pokles ekonomiky (HDP) v prípade oboch strán
  • znížená bezpečnosť opäť na oboch stranách (väčší celok = väčšia sila)
  • na cestu do Británie by sme potrebovali víza
  • možné komplikácie v súvislosti so študijnými programami (Erasmus)

 

Súvisiaci obrázok

 

Británia týmto utŕžila ešte jednu veľkú ranu. Výsledok hlasovania nalial vodu na mlyn Škόtom a Severným Írom usilujúcim sa o samostatnosť, čo by znamenalo totálny rozklad bývalého Britského impéria. Škόti budú o svojom ďalšom osude rozhodovať v referende, ktoré by malo byť koncom roku 2018, prípadne začiatkom budúceho roku. Minulý školský rok sme mali jazykový kurz s lektorkou zo Severného ĺrska. Hovorila, že jej krajania si môžu vybrať, či chcú britské alebo írske občianstvo. Momentálne tam prebieha masová výmena osobných dokladov.

 

Súvisiaci obrázok

 

Či Brexit prinesie viac pozitív alebo negatív, to ukáže len čas. Zatiaľ to však nevyzerá veľmi ružovo. Otázkou je, či sa nájdu ďalšie štáty so zajačími úmyslami a či bude Eurόpska únia schopná odolávať vnútornému i vonkajšiemu tlaku. Osobne si však myslím, že aj keby sme nebrali do úvahy hospodárske a politické záujmy členských štátov, EÚ by stále mala minimálne jeden extrémne dôležitý význam – zabezpečiť mier. Mier, ktorý si vôbec nevážime, pretože sme ešte nikdy nepocítili pazúry vojny na vlastnej koži.

 

 

 

 

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.