Aký je to skutočný líder?

Hráč s kapitánskym „céčkom“ na hrudi, vedúca osobnosť politického hnutia, riaditeľ veľkého podniku,… Pod pojmom líder si môžeme predstaviť hneď niekoľko ľudí zastávajúcich významné pozície v najrôznejších organizáciách či spoločnostiach. Skúsme však toto slovo obohatiť o jeden podstatný prívlastok, ktorý nám hľadanie takejto osoby prinajmenšom skomplikuje. Aký je to skutočný líder?

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovenskí politici

 

Skôr než sa pustíme do toho, kto je skutočným lídrom, zamyslime sa na tým, či takého tu na Slovensku vôbec máme. Je ním „der Führer“ Marián Kotleba či po moci slintajúci Richard Sulík? Alebo Andrej Danko alias generátor náhodných slov? A čo taký (bez)harakterný človek ako pán Bugár? Nehovoriac o „kvetinároch“, ktorí už pomaly ani nevedia či to, čo hovoria je pravda alebo lož. Bohužiaľ, v našej krajine je absencia pravého politického lídra naozaj citeľná.

Prvým krokom k úspechu budúceho pravého lídra je stotožnenie sa s vlastnými vodcovskými schopnosťami. Sebavedomie je podmienkou, no na druhej strane nesmieme zabúdať na sebareflexiu. Je dôležité, aby medzi nimi líder našiel udržateľnú hranicu. Vie, že sám nezmôže takmer nič, preto je nevyhnutné komunikovať a spolupracovať s ostatnými. Musí ľuďom dôverovať a vedieť ich motivovať, no nie násilne. V prvom rade musia chcieť oni sami. Nemôže sa stavať do pozície neobmedzeného vládcu – bossa, ľudia nebudú efektívnejší, ak budú pracovať pod tlakom. Priateľský prístup je vždy vítaný, no aj tu platia isté hranice.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt listen

 

Mal by sa o občanov úprimne zaujímať a počúvať ich, veď i on sám je jedným z nich. Nikto nie je presvedčivejší než dobrý poslucháč. Hovoriť vie každý, no počúvať… To už je ťažký oriešok, najmä pre tých, ktorí rozprávajú radi a veľa. Hovoriť treba jasne, zrozumiteľne, výstižne a samozrejme pravdu. Líder nesmie myslieť len na seba, ale predovšetkým na to, čo je dôležité pre druhých. Nesľubuje nesplniteľné, ale dáva si reálne ciele, ktoré napriek tomu, že sú niekedy výzvou, civilné obyvateľstvo naozaj pocíti.

Nebojí sa priznať si vlastné chyby a vyvodiť za ne potrebnú zodpovednosť. Dokáže spojiť pracovné povinnosti s voľným časom a rodinou, pretože nenaplnený osobný život si časom vypýta svoju daň. Buď na zdraví, v samotnej práci alebo inej oblasti života. Skutočný líder kritizuje s dobrým úmyslom a zároveň dokáže zniesť kritiku svojich vlastných činov. Je presvedčený, že najmä tá konštruktívna ho v konečnom dôsledku posúva ďalej.

 

Súvisiaci obrázok

 

Na nočnej oblohe nepočíta iba obsah tmavého priestoru, ale aj hviezdy. Nenechá sa ničiť zápornými faktami, naopak, čerpá silu z kladných vecí. Predovšetkým z tých, ktoré sú výsledkom jeho vlastnej činnosti. Je sústredený, svoje ciele má stále pred očami, krátkodobé i tie dlhodobé. No, čo je hlavné, nebojí sa ísť proti väčšine, v prípade, že je v hre blaho spoločnosti. A takisto cíti, kedy je ten správny čas odísť z verejnej scény, aby si neprivodil zbytočnú hanbu a poníženie.

Čo myslíte, dočkáme sa niekedy skutočného lídra?

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.