Moja prezidentka

Zízajú na nás z titulných stránok všetkých novín, bilboardov či televízie. Šialenstvo okolo prezidentských volieb je v plnom prúde, kandidáti sa snažia uloviť nerozhodnutých voličov a ľudia z prieskumných agentúr už toho majú zrejme po krk. Nečudujem sa im.

Po férovom geste pána Mistríka sa nám spektrum favoritov na postup do druhého kola zúžilo na dvoch – Zuzanu Čaputovú a Maroša Šefčoviča.  Práve prvá menovaná je momentálne považovaná za vychádzajúcu hviezdu slovenskej politiky. Pozorne sledujem všetky predvolebné diskusie, prieskumy preferencii i priebeh kampaní jednotlivých kandidátov, aj napriek tomu, že ešte nesmiem hlasovať. Občiansku angažovanosť však považujem za svoju výsadu a povinnosť, preto sa snažím robiť to, čo mi právo dovoľuje – presviedčať tých, ktorí konať môžu, pričom si dovolím upustiť od svojej tradičnej nestrannosti.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt zuzana čaputová maroš šefčovič

 

Hovorí sa, že dámy majú prednosť, no aj to, že borec chodí až na koniec. Preto dám teraz prednosť pánovi. Maroš Šefčovič je skúsený politik a diplomat, ozajstná osobnosť, v súčasnosti dokonca podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu. O jeho odbornosti naozaj nemožno pochybovať. Má však jeden veľký problém. Napriek tomu, že kandiduje ako nezávislý, mu za chrbtom stojí červený tieň – strana SMER-SD. Tu, na rozdiel od jeho odbornosti možno pochybovať, či je slovo nezávislý tým správnym prívlastkom.

SMER-SD, strana, ktorá už vyše desaťročie zbedačuje národ, rozkráda krajinu a klame občanom rovno do očí, je železnou guľou na členku pána Šefčoviča. Špina sa valí potokom, no Slovač tento raz neohla chrbát, naopak, postavila sa zlu čelom. Najvyšší vládni predstavitelia sa trasú od strachu. Uvidíme, čo vyjde najavo, keď padnú prvé mená v súvislosti s vraždou Jána a Martiny. Potom to ešte len bude zábava. No, ako pre koho. Prezidentská funkcia nie je len o reprezentácii krajiny. Smerácka banda preto nutne potrebuje štít, niekoho, kto by aspoň čiastočne kryl ich zločiny a zachránil im tým holé zadky. Niektorí sa dokonca domnievajú, že im zabezpečí teplučké miestočko na ústavnom súde, čo by bolo v prípade výhry Maroša Šefčoviča veľmi pravdepodobné. Nech sa páči, pľuvanec do tváre spravodlivosti.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smer meme

 

Tak a teraz opačná strana mince – Zuzana Čaputová, právnička a občianka aktivistka, podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko. V roku 2016 bola ocenená Goldmanovou environmentálnou cenou za dlhoročný boj proti pezinskej skládke. Spolu so združením Via Juris vyzbierala cez 75 000 podpisov v súvislosti s petíciou za zrušenie Mečiarových amnestií, čo významne prispelo k vytvoreniu obrovského tlaku verejnosti a napokon aj k ukončeniu ich platnosti. Zastáva  konzervatívne aj liberálne hodnoty, čím si získala sympatie mnohých voličov. A čo je ešte dôležitejšie, chce vyvíjať väčší tlak na nezávislosť polície a dostať prokuratúru pod väčšiu verejnú kontrolu.

Veľmi si vážim jej úprimnosť a toleranciu voči všetkým ľuďom bez ohľadu na ich rasu, vierovyznanie či orientáciu. Pôsobí pokojne a rozvážne, navyše si je vedomá toho, že každé slovo, ktoré vysloví, môže byť neskôr použité proti nej. Ak s ňou niekto nesúhlasí, nevyvádza ako Harabin alebo Chmelár, ale slušne obhajuje svoj postoj. Je otvorená diskusii aj otázkam obyčajných ľudí prostredníctvom sociálnych sietí. (Vravím z vlastnej skúsenosti.)

 

Súvisiaci obrázok

 

Nechcem idealizovať, ani jeden z kandidátov nie je dokonalý a určite sa nájdu aj témy, pri ktorých sa budú naše názory na vec rozchádzať. No pre mňa osobne je Zuzana Čaputová jasnou voľbou, symbolom prebúdzajúceho sa Slovenska, človekom, ktorý sa môže stať skutočným lídrom akého naša krajina potrebuje viac ako kedykoľvek predtým. Prezidentom, ktorý bude spájať, nie rozdeľovať. Ženou bojujúcou za správnu vec, pre ktorú sú slušnosť a spravodlivosť najväčšími cnosťami. Nech už to dopadne akokoľvek, mojou prezidentkou bude Zuzana.

 

 

 

 

 

 

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.