Porazíme spolu zlo?

Takto pred dvoma mesiacmi jej šancu dával len málokto, a ďalšie dva ju delia od toho, aby sa oficiálne stala novou hlavou štátu. Je rozhodnuté, do prezidentského kresla po prvý raz v našej histórii zasadne žena – Zuzana Čaputová. Čo značí tento zaujímavý výsledok a čo môžeme od Zuzany ako prezidentky očakávať?

Nielen slovenské, ale aj zahraničné médiá ako NY Times alebo BBC, označujú Čaputovej úspech za víťazstvo zmeny a zároveň za porážku mainstreamovej politiky. „Čaputová sa stala symbolom striedania generácií, o ktorom mnohí ešte donedávna iba snívali“ zdôrazňujú. Poraziť vysokopostaveného diplomata s podporou vládnucej strany z pozície politického nováčika, to sa nestáva každý deň. Preto je pochopiteľné, že aj taká malá krajina akou je Slovensko, si vyslúžila vo svete značnú pozornosť.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Čaputová sama označila svoju kampaň ako boj dobra proti zlu. To sa však zubami-nechtami bránilo a počas cesty do Grasalkovičovho paláca musela čeliť silnej antikampani. Či už to boli bilboardy s falošnými sloganmi, nezmyselné útoky na jej advokátsku prax alebo, ako vrchol všetkého, neakceptovateľné vyjadrenia najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi na Slovensku. Zuzana si však zachovala chladnú hlavu, nepodliezla svoje morálne hodnoty a všetkým ukázala, že jej štít je čistý. Nech jej to vydrží aj naďalej.

Čo mňa osobne veľmi teší, je to, že slovenská spoločnosť ukázala obrovský mentálny pokrok. Veľa ľudí bolo doposiaľ toho názoru, že naša krajina ešte nie je dostatočne pripravená na to, aby ju viedla žena. Výsledok volieb najmä mladým dievčatám ukázal, že svet politiky nepatrí len mužom a že aj ony môžu pomýšľať na podobnú kariéru. Dúfam, že pani Čaputová počas svojho funkčného obdobia zbúra všetky predsudky a naopak, potvrdí prínos nežnejšieho pohlavia v tej najvyššej sfére.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Ako najvyššieho ústavného činiteľa ju čaká množstvo úloh a problémov, ktoré bude musieť riešiť spoločne s príslušnými činnými orgánmi. To znamená, že bude nútená spolupracovať aj s ľuďmi, s ktorými sa v mnohých otázkach nezhoduje, pričom by ako prezidentka mala zostať nestranná. Osobne si myslím, že toto by pre ňu nemalo byť až také ťažké, pretože už v predvolebných diskusiách ukázala svoje výborné argumentačné schopnosti a zároveň so sebou priniesla pokoj a istú formu kultúry, ktorá na našej politickej scéne doteraz chýbala.

Okrem civilizovaného spôsobu komunikácie ponúka prevažne konzervatívnemu Slovensku iný pohľad na svet. Ona sama je toho dôkazom: Rozvedená mladá žena, matka dvoch dcér, liberálka podporujúca práva menšín, LGBT komunity, registrované partnerstvá (nie manželstvá)  či adopciu detí pármi rovnakého pohlavia… Donedávna by bolo úplne nepredstaviteľné, aby sa osoba zastávajúca  tieto hodnoty stala prezidentom. O čom to svedčí?

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

O tom, že Slováci už majú po krk tradičných politikov a ich nekonečných sľubov. Túžia po zmene, po činoch, po progrese a po lepšom živote v reálnom svete, nie v živote čísel. Chceme zmenu, ktorú budeme vidieť a cítiť. Tu nám sa nám však javí problém. Zmenu nám ponúkali aj dvaja ďalší kandidáti, ktorým sa však, vďakabohu, nepodarilo prebojovať do 2. kola – antisystémový Štefan Harabin a extrémista Marián Kotleba. Dokopy získali takmer 25%.

Značí to o frustrácií a nespokojnosti so situáciou, ktorú tu momentálne máme. Prirodzene, väčšina voličov týchto pánov pochádza najmä z chudobných regiónov, kde, obrazne povedané, ľudia nemajú vôbec nič. Viete, keď do dediny nabehnú „náckovia“ v zelenom s krompáčmi v rukách a  vlastnoručne vykopú kanál, ktorý vám iní sľubovali pomaly 20 rokov, potom je rozhodnutie odovzdať svoj hlas týmto ľuďom, napriek tomu, že sú zástancami krajnej pravice a popierajú historické fakty, pre niekoho prijateľné. V horšom prípade sa k ich ideológií pridajú. Presne preto vravím, že za nás nehovoria slová, ale činy.

 

Zobraziť zdrojový obrázok

 

Dúfam teda, že Zuzana sa naozaj bude činiť tak, ako sľubovala, a teda sa bude snažiť o posilnenie demokracie a upevňovať západnú proeurópsku orientáciu zahraničnej politiky. Nepochybujem o tom, že si pri menovaní ústavných sudcov dá na svojom rozhodnutí záležať a že vyberie ľudí, ktorých znalosti, charakter a najmä minulosť sú v súlade podmienkami na vykonávanie tejto funkcie. Taktiež verím, že sa jej podarí presadiť návrh na zmenu voľby generálneho prokurátora, ktorý je zatiaľ volený Národnou radou SR. (Ak má vládnúca strana v parlamente väčšinu, zvolí si takého človeka, ktorý bude vyhovovať jej a nie obyčajným ľuďom.)

To, ako sa Zuzana Čaputová zhostí tejto neľahkej úlohy ukáže len čas, no rozhodne má predpoklady na to byť dobrou prezidentkou. Má 5 rokov na to, aby nám ukázala, že politika sa dá robiť aj inak – slušne, progresívne a najmä ľudsky. Budem jej držať palce a verím, že ma nesklame. 🙂

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čaputová zapálila sviečku kuciakovi

Zdieľať:

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.